Rahvas võtab kriisihirmu kiuste mühinal kodulaenu: suurimateks võitjateks on LHV ja Coop
LHV ja Coop kasvatasid teises kvartalis hoogsalt kodulaenuportfelli ning ka SEB ja Swedbank näevad klientide püsivat ostujulgust. Samal ajal näeb Luminor, et kodulaenuturul on tajuda uut moodi ettevaatlikkust.
Negatiivsetest näitajatest hoolimata on eestlased kodulaenuturul väga aktiivsed. Foto: Andras Kralla
Kokkuvõttes on pankade teise kvartali aruannetest näha kodulaenu võtmise kasvutrendi, kuigi silmapiiril terendab euribori tõus ja ähvardab majanduskriis. Eesti Panga ökonomist Gaili Grüning ütles, et kui laenukasv aasta teises pooles kiire püsib, võib Eesti Pank laenuturu stabiliseerimiseks nõudeid karmistada.
Laenu intressimäära fikseerimisel tuleb arvestada laenumakse kohese suurenemisega, küll aga pakub fikseerimine teatud kindlust enda igakuistes laenumaksete suuruses. Miks vähesed seda võimalust kasutavad?
LHV majandusanalüütiku Kristo Aabi sõnul ei ole edasiseks järsuks börsilanguseks põhjust ja turg võiks areneda stabiilselt. SEB strateeg Peeter Koppel aga leiab, et osad muretsevad sellepärast, et Föderaalreserv ei suuda tekitada turgudele pehmet maandumist. Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina rääkis, et Swedbank ootab järgmise aasta märtsiks Föderaalreservi poolt 3,75% suurust intressimäära.
Pangad arvestavad intressi fikseerides riske selliselt, et mitte kahjumisse jääda, vaid pigem kasumit teenida, kirjutab finantsinspektsiooni finantsteenuste järelevalve osakonna juht Mari Puusaag-Tamm inspektsiooni blogis.
Majandusekspertide hinnangul kiire hinnatõus lähikuudel jätkub ning kuigi Euroopas oli inflatsioon Eestiga võrreldes oluliselt madalam, tõstab Euroopa Keskpank sel aastal intressimäärasid neli korda.
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.