Euroopal peaks olema piisavalt rafineerimisvõimekust, et Vene diislikütuse keelamine turgu liialt ei mõjutaks. Foto: AFP/Scanpix
Alates 5. veebruarist ei tohi Euroopa Liidus enam Vene diislikütust osta. See ei tähenda aga, et seda poleks võimalik Euroopas tankida. Veel enne, kui sanktsioonid rakenduvad, on Euroopa rekordtempos Vene kütuseid juurde ostnud.
USA ja lääneriigid on saanud Vene toornaftale hinnalae seadmisest julgust ning sooviksid sarnase asja kehtestada ka rafineeritud naftatoodetele, Eesti ootab, et ka senised sanktsioonid saaks muuta karmimaks.
Eesti plaanib üle võtta direktiivi, mille jõustumisel peavad kütusemüüjad tanklates kuvama, kui palju maksab iga kütusega 100kilomeetrise teekonna läbimine.
Alexela juhatuse liikme Tarmo Kärsna sõnul mõjutavad vedelkütuse maailmaturu hindasid nädala pärast jõustuvad sanktsioonid Venemaa toornaftale, OPECi naftakartelli kohtumine ning Hiina koroonapoliitika.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.