Märgid tööturul annavad pigem positiivse tooni: kriisist hoolimata on ettevõtted praegu kasumiga välja tulnud, hõiveootused on keskmiselt head ning töötus madal. Edasist palgasurvet võib mõnevõrra vähendada ka värske koalitsiooni välja pakutud kõrgepalgaliste maksusoodustus.
- Eesti Panga analüütiku Orsolya Soosaare sõnul võiks tööle motiveerida ka madalam marginaalne maksumäär, mida uus koalitsioon on lubanud, teisalt ongi tööhõive ülikõrge ning seda motivatsiooni ka raske mõõta. Foto: Liis Treimann
Ühelt poolt mõjutab mullu alanud energia- ja julgeolekukriis tööturgu alles teatava välbaga, kuid optimismiks annab põhjust kasvule pöördunud vabade töökohtade arv, pigem kasvule pööranud tööandjate ootused edasisele töötajate juurde palkamisele ning suurest riiki tulnud põgenike arvust hoolimata stabiilsena püsiv tööpuudus, selgub keskpanga tööturu uuringust.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Olukorda tööturul tumestab praegu ennekõike suur sõjapõgenike arv Eestis, majanduse jahtumine tegelikult ei ole töötust oluliselt suurendanud. Aga ebakindlus tuleviku ees on suur.
Rahandusministeeriumi vaade majandusele ja riigirahandusele on võrdlemisi must, oluliselt mustem kui teistel, muu hulgas ähvardab midagi muutmata Eesti avaliku sektori võlg kasvada kõigest nelja aastaga kaks korda, 13,4 miljardi euroni ehk 30 protsendini SKPst.
Kaks kolmandikku ehk 66 protsenti ettevõtetest ei plaani lähikuudel töötajate töötasu muuta ega lisaboonuseid pakkuda, selgus CV-Online'i tööturu monitooringust.
Eesti tööportaale külastati 2024. aastal enam kui 35 miljonit korda. Pooled külastustest tehti CVKeskus.ee tööportaali, millele järgnesid Töötukassa (20% külastustest) ja CV-Online (16% külastustest), näitab veebianalüütika ettevõtte Similarweb värske statistika.