Kümnete miljardite suurune investeerimislaviin kogub Soomes jõudu
Soomes võtab hoogu üles kümnete miljardite eurode väärtuses suuri rohelise energia ja tööstusinvesteeringuid ning nende tempo peaks lähiaastatel kiirenema, kirjutab Kauppalehti.
Kemis valmib Metsä Fibre biotoodete tehas juba sel aastal, pildil kaader tutvustusvideost, käib tehase testimine. Foto: Metsä Fibre
Enamik neist on seotud tuuleenergiaga, kuid teatatud on ka mitmest miljardiklassi investeeringust tootmisse, kirjutab leht ja loeb üles väikse süsinikujäljega terasetehased Inkoos ja Raahes, akukeemiatehase Kotkas, biotoodete tehased Kemis, Paltamos ja Kemijärvis. Taastuvenergia ja tootmise hiigelinvesteeringud vajavad teineteist megamahuka kasvu jaoks.
Puidu tark kasutus aitab siduda süsihappegaasi, toetada kliimaeesmärke ning majandust. Ometi saadab Eesti oma metsa mingil põhjusel Rootsi ja Soome tehastesse, selle asemel, et puitu ise väärindada, kirjutab Kesk-Rootsi Ülikooli professor Per Engstrand.
Viru Keemia Grupi (VKG) juht Ahti Asmann tõdes, et praegu liigub ettevõte oma biotoodete tehase projektiga edasi, kuid see, kas tehas ka päriselt püsti pannakse, sõltub suuresti Eesti metsanduse arengukavast, mille ümber on suur segadus.
„Nüüd see otsus tuli. Telefon on pärast seda praktiliselt pausideta helisenud,“ räägib Kemi kinnisvarafirma Habita kinnisvaramaakler Mikko Ryynänen Kauppalehtile.
Norra firma Blastr Green Steel valis Soome Inkoo oma tulevase terasetehase asukohaks, mis valmides annaks tööd 1200 inimesele, kirjutab Helsingin Sanomat.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.