Tööstusettevõtted tootsid 2023. aasta juulis püsivhindades 9,5% vähem toodangut kui aasta varem, toodang vähenes kõigis kolmes sektoris: energeetikas 33,6%, töötlevas tööstuses 7,0% ja mäetööstuses 20,7%, teatas statistikaamet.
Töötlevas tööstuses oli kahanemine kõige suurem puidutööstuse müügis – üle 12 protsendi. Foto: Raul Mee
Statistikaameti juhtivanalüütiku Helle Bunderi sõnul vähenes juulis tööstustoodangu maht pea kõigis töötleva tööstuse harudes. „Suurema osatähtsusega tegevusaladest kasvas ainult põlevkiviõli (21,2%) tootmine ning masinate ja seadmete remondi ja paigalduse (48,5%) tegevusala,“ selgitas Bunder.
"Jõulist taastumist kuskilt ei paista," nendivad konservatiivselt sügisesse vaatavad logistika- ja veofirmad, kes tunnevad impordi-ekspordi kahanemise statistikat töös vahetult, aga on üks erand.
Tööstusettevõtted tootsid selle aasta juunis püsivhindades 12,6% vähem toodangut kui aasta varem, teatas statistikaamet. Toodang vähenes kolmest sektorist kahes: energeetikas 29,2% ja töötlevas tööstuses 12,4%.
Tööstustoodangu tootjahinnad alanesid aastaga 1,9 protsenti, languse suunas mõjutasid hindu elektrivarustus ja puidutööstus, teatas statistikaamet, ülespoole veab hindu aga toiduainetööstus.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.