Prokuratuuri loodud uue majandus- ja korruptsioonikuritegude osakonna juht, juhtiv riigiprokurör Maria Entsik nendib, et majanduse kesine väljavaade võib tähendada ka kuritegevuse kasvu.
- Maria Entsik on alates novembrist juhtiva riigiprokuröri rollis. Tema vedada on osakond, mis tegeleb majandus- ja korruptsioonikuritegudega. Foto: Andras Kralla
Eelmine kriis õpetas: kui Lehman Brothers kukkus, läks mõned aastad ja ametivõimude töölauad hakkasid täituma maksu- ja pankrotikuritegudega. Nüüd võib oodata sama, usub Entsik.
Samal ajal on prokuratuur just majandus- ja korruptsiooniasjades kaotusi kandnud ja avalikkuselt nahutada saanud: Porto Franco, Tallinna Sadam... Lisaks on mitmed kogenud prokurörid läinud kas kohtunikuks või vahetanud leeri, asudes advokaatide poolele.
Muudatused prokuratuuris
Alates novembrist ehk veidi enam kui nädala on Maria Entsik olnud juhtiva riigiprokuröri rollis. Tema vedada on majandus- ja korruptsioonikuritegude osakond, mis tekkis riigiprokuratuuri senise süüdistusosakonna kaheks jagamise tulemusel. Teise juhtiva riigiprokuröri Taavi Perni osakond keskendub raskete riigivastaste-, küber-, narko- ja organiseeritud kuritegudega seotud menetlustele ning ka rahvusvahelisele koostööle.
Niisugune muudatus peaks Entsiku sõnul tegema kuritegude uurimist efektiivsemaks, koondades ühe valdkonna prokurörid ühe juhtimise alla. Tema osakond hakkab lahendama Eesti kõige suuremaid ja olulisemaid korruptsioonikuritegusid. Lisaks arutatakse prokuratuuris võimalust veel Entsiku osakonnast eraldi koondada ühtse juhtimise alla ka teised, mõnevõrra väiksema mõjuga majandus- ja korruptsioonikuritegude menetlused.
Tipud lahkuvad
Prokuratuurist on teisele poole ehk advokaatide sekka läinud viimasel ajal näiteks Tallinna Sadama asja vedanud Denis Tšasovskih. Tema asemel prokuröriks saanud Kadri Väling palus end kohe protsessilt taandada, põhjendades, et ei jõua materjalidega tutvuda.
See mõjus ju kentsakalt?
Seotud lood
Endise matja ülestunnistus
Endine firmamatja paotab ukse valgust kartvasse ärisse, kus tema partneriteks ja klientideks olid samal ajal nii kantpead kui ka väärikad advokaadibürood.
Pahatahtlike likvideerijate kliendid eelistavad oma raskustes firmasid maha raputada, kuna see teekond on lihtsam kui pankrotimenetlus. Et tegelikult püsib vastutus mineviku eest veel aastaid, jääb klientidel sageli tähelepanuta.
Võlgu taga ajavate partnerite pikalt saatmises näeb mängu ilu firmamatja Raul Pint. Kuigi riigis on varsti kümme aastat püütud firmamatjate äri summutada, näitab Äripäeva eksperiment, kuidas see käib täistuuridel edasi – Raul Pinti ei sega sealjuures isegi ärikeeld.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.