Nädala enim kuulatud saadetes räägiti investor Toomase ostust, mis rikub tema enda reegleid, arengutest Ukrainas, millele ähvardab tagasilöögi anda USA toetuse lõppemine, ning ka majanduse käekäigust.
- Jaan Martin Raik, Juhan Lang, Jana Saarkoppel ja Indrek Mäe võtsid saates "Investor Toomase tund" kokku Toomase novembrikuu. Foto: Äripäev
Makropilti avasid raadiohittides nii Mihkel Nestor, Kaspar Oja kui ka Rasmus Kattai. Ka saates "Äripäev eetris" kõneleti süvenevast majanduslangusest, aga ka Infortari börsileminekust ja ootustest valitsusele.
Nädala kuulatuimad saated:
Investor Toomas: püüan kasvu enda reegleid rikkudes
Kuigi investor Toomase investeerimisportfell näitas novembris muljetavaldavat tõusu, siis uute tehingute üle arutledes avaldas ajakirjanik Juhan Lang muret selle üle, et Toomase EfTEN United Properti Fundi juurdeostu tehing on vastuolus tema enda paarikümne aasta jooksul kujunenud investeerimispõhimõtetega.
Saates avati tehingu tagamaid, arutleti kuuma teema üle, kus börsilt kaasavad raha nii Infortar kui ka Inbank, ning ajakirjanikud avaldasid ka enda otsused nii Infortari IPO kui ka Inbanki võlakirjade märkimise kohta.
Investor Toomas: püüan kasvu enda reegleid rikkudes
Raivo Vare: Ukrainat ähvardavad fataalsed tagajärjed, kui USA abi takerdub
USA uus suur Ukraina toetuspakett on takerdunud poliitilisse võitlusesse, Donald Trump võib saada uuesti USA presidendiks ning Euroopas takistab Ukraina abistamist Ungari. Selle taustal näeb välispoliitika ja majanduse ekspert Raivo Vare, et patiseis aasta pärast on juba optimistlik lahendus.
Vare vastas küsimusele, kui Ukraina toetamine peaks kokku kuivama, kas Vene väed jõuavad ka Kiievisse.
Vare kommenteeris lisaks Ukraina toetamise küsimusele ka sisepingeid Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi ja Ukraina kaitseväe juhataja Valeri Zalužnõi vahel ning prognoosis, mis võib sõjatandril saada edasi.
Raivo Vare: Ukrainat ähvardavad fataalsed tagajärjed, kui USA abi takerdub
Oja ja Nestor: tööstussektorist pole rõõmusõnumeid oodata
Olulist muutust paremuse poole näeme siis, kui peamistel kaubanduspartneritel Põhjamaades nõudlus oluliselt taastub, ütles SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor saates "Kuum tool".
Nestori sõnul pole tal usku, et enne 2025. aastat oleks tööstuses põhjust rääkida mingitest rõõmusõnumitest ja olulisest nõudluse kasvust. Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja sõnul otsivad Eesti ettevõtjad küll uusi turge, kuid nende leidmine ei käi üleöö ning näiteks ehitussektori puhul on riikides ka erinevad normid, mille juurutamine võtab omajagu aega.
Saates tuli juttu ka sellest, kui kaua võiks vastu pidada tööandjate armust vee peal püsiv tööjõuturg, millised lahendused aitaksid Eesti konkurentsivõimet, millal võiksid intressimäärad langeda ja kuidas peaks riik uues olukorras rahandusele lähenema.
Oja ja Nestor: tööstussektorist pole rõõmusõnumeid oodata
Eesti Panga ekspert: sellest kujuneb ilmselt kõige vinduvam majanduslangus
Ei ole eriti palju asjaolusid, mis võimaldaksid Eesti majandusel väga kiiresti kasvule pöörduda ning seega hakkab kriis tõenäoliselt uue aasta esimesel poolel suuremalt ka töötuse numbrit kergitama, rääkis Eesti Panga ekspert.
Seni pole tööpuudus oluliselt kasvanud, kuna ettevõtjad ei taha töötajatest kergekäeliselt loobuda ja ootavad optimistlikult majandusolukorra paranemist. Kui majandusolukord kiiresti ei parane, siis jõuab Eesti Panga majanduspoliitika ja -prognoosi allosakonna juhataja Rasmus Kattai sõnul paraku tööpuuduse kasv kohale uue aasta esimesel poolel. Samas usub ta, et tööpuudus jääb siiski alla 10 protsendi.
Intervjuus rääkis Kattai pikemalt, milline on olukord Eesti majanduses, miks oli meie majanduslangus Euroopa kõige suurem ja miks ei suutnud keegi 3,9protsendilist langust ette ennustada. Juttu tuli ka sellest, millised on valitsuse hoovad majanduse turgutamiseks.
Eesti Panga ekspert: sellest kujuneb ilmselt kõige vinduvam majanduslangus
"Äripäev eetris": Infortari IPO ei saagi läbi kukkuda
Investorite hulgas palju elevust tekitav Infortari IPO on tehtud nõnda, et see ei saa läbi kukkuda, leidis Äripäeva investeerimisvaldkonna juht Juhan Lang nädalat raamivas otsesaates "Äripäev eetris".
Äripäeva peadirektor Igor Rõtov avaldas investorkonna arvamusliidrite, seal hulgas investor Toomase Infortari IPO suhtes skeptilise meelestatuse üle teatavat imestust.
Saate esimene pool pühendati aga süvenevale majanduslangusele. Äripäeva juhtkirjale viidates märgiti, et kolmanda kvartali majandustulemuste põhjal on Eesti majanduslangus Euroopa kõige kopsakam. Ning mis veelgi dramaatilisem: Ukraina ja Ekvatoriaal-Guinea kõrval üks kehvema näitajaga riike kogu maailmas. Samal ajal korrutab rahandusminister Mart Võrklaev, et investeerimislaen pole võluvits.
Milline on Rõtovi ja Juhan Langi peamine ootus valitsusele, seda kuula saatest, kus peatuti lisaks veel ka siitilmast lahkunud Charlie Mungeri ja Henry Kissingeri pärandil.
"Äripäev eetris": Infortari IPO ei saagi läbi kukkuda
Seotud lood
Audiitoritel tuleb seoses ESG aruannete auditeerimisega palju tööd juurde, mistõttu ei tohiks auditi tegija valimist jätta viimasele minutile.
Enimloetud
5
Kahjum parandati suuremaks
Hetkel kuum
Kahjum parandati suuremaks
Berkshire Hathaway kontol seisab rekordiline summa
Tagasi Äripäeva esilehele