Äripäeva neljapäevases hommikuprogrammis vahendame sündmuseid Brüsselist, kus on sündimas Ukrainale olulised otsused, ning uurime, kas peaksime tööpakkumiste järsu kukkumise pärast muret tundma.
- Neljapäeval kõlab hommikuprogrammis intervjuu peaminister Kaja Kallasega. Foto: Andras Kralla
Brüsselis toimuvad neljapäeval ja reedel Ukraina jaoks väga olulised sündmused. Euroopa Liidu valitsusjuhid kohtuvad ülemkogul, et otsustada Ukrainale 50 miljardit eurot abi andmise ning Ukraina liitumisläbirääkimistele kutsumise üle. Üks põhiline küsimus on olnud see, kas mõlemale plaanile vankumatult vastu seisev Ungari suudetakse ümber veenda või mitte.
Brüsselis on neil päevil kohal ka Äripäeva ajakirjanik Indrek Lepik, kelle intervjuud Kaja Kallasega saame hommikuprogrammis kuulata. Lisaks teeb Lepik ülevaate, millised on olnud viimased arengud Brüsselis ja milliseid otsuseid on ülemkogul oodata.
CV Keskuse andmetel on ühele vabale ametikohale kandideerijate arv kasvanud aastaga enam kui kolmandiku võrra, kuid uusi tööpakkumisi lisandub kuus viiendiku võrra vähem kui aasta varem. Mida ennustavad sellised numbrid tööturule ja mis ametitele tööjõudu endiselt ei jätku, tuleb hommikuprogrammi rääkima CV Keskuse värbamisosakonna juht Grete Adler.
Seni vaid müügiks mõeldud kinnisvara arendamisele keskendunud Bonaval valmisid esimesed üürikorterid. Miks tahab suur arendaja hakata üürnikega tegelema ning kas üürituru elavnemist tõukab vaid kinnisvara kallinemine, uurime Bonava tegevjuhilt Taavi Soormilt.
Euroopa väärtfilmikinosid ühendav kinovõrgustik Europa Cinemas nimetas oma liikmeskonda kuuluva üle 1200 kino hulgast Tartu Elektriteatri juhi Andres Kautsi aasta ettevõtjaks. Küsime hommikul Kautsilt kuidas väike kinopidaja üsna monopoolseks kujunenud Eesti kinoturul toime tuleb ja millised on ettevõtja kasvuplaanid.
Hommikuprogrammi veavad Kristjan Kurg ja uudistetoimetaja Ken Rohelaan.
Saatepäev jätkub värskete saadetega:
10.00–11.00 "Globaalne pilk". Aasta viimases saates võtavad ajakirjanikud Indrek Lepik, Kristjan Pruul ja Igor Rõtov luubi alla Ukraina sõja ning Iisraeli ja Hamasi konflikti. Kas maailm on Ukraina sõjast väsinud? Mida tähendab see Venemaa presidendi Vladimir Putini jaoks? Muu hulgas saab selgeks, mis stsenaariumid võiksid Ukrainat ees oodata.
11.00–12.00 "Globaalne pilk". Silmaringisaate teine saatetund keskendub Hiinale, tuleva aasta Euroopa Parlamendi valimistele ning USA presidendivalimistele. Selgitame, mis on Hiina majanduse peamised probleemid ja miks riigivõimu senine viis neid lahendada enam ei tööta. Ka räägime tuleva aasta Euroopa Parlamendi valimistest ning nende olulisusest. Anname kuulajale kaasa spikri, mida tuleval aastal valimisi jälgides silmas pidada.
Saate teine osa keskendub aga USA presidendivalimistele: vaatame, kes on vabariiklaste ja demokraatide praegused kandidaadid ning mida neilt võiks oodata. Muidugi tuleb juttu ka Donald Trumpi fenomenist ja sellest, miks tema teine ametiaeg võiks olla jupp maad hullem kui esimene. Arutlevad ajakirjanikud Jaroslav Tavgen, Pille Ivask ja Indrek Lepik.
12.00–13.00 "Kinnisvaratund". Saate fookus on ärikinnisvara turuseisul ja pikemalt peatume tehinguturul toimuval. Küsime hiljutiste Baltikumis toimunud suurtehingute valguses, kas põrnitsemise aeg on nüüdseks läbi saanud ja ostjad ning müüjad keskpõrandal kokku saanud. Lisaks räägime büroopindade üüriturust ja vanemate hoonete rekonstrueerimisest.
Saates on külas kinnisvaraalase nõustamis- ja vahendamisettevõtte Colliers Inernational Advisery investeeringute nõustamise juht ja partner Margus Tinno. Saatejuht on Lauri Leet.
13.00–14.00 "Äri Eestimaal". Aasta viimane reportaažisaade valmis korstnapühkija Tõnis Raidiga kaasas käies. Alustasime päeva väikeses soojas ruumis ühel tööstuslikult objektil pelletikatla ees. Tõnisega kaasas olnud praktikant Tiit rääkis, millised on korstnapühkija ülesanded ja kuidas on 14 külmakraadiga katusel tööd teha.
Firmaomanik Tõnis Raidiga tuli juttu sellest, miks hakkas ta ligi 8 aastat tagasi korstnapühkijaks, millised on ühemeheettevõtja peamised mured, kuidas on muutunud korstnapühkijatele mustalt maksmise probleemid ja kuidas tunneb Raid end praeguses majanduskeskkonnas. Reportaaži tegi Gregor Alaküla.
15.00–16.00 "Investeerimisportfell 2030". Saates võtame mööduva aasta kokku ning vaatame otsa uuele. Admirals Groupi juht Sergei Bogatenkov jagab, millised aktsiad on täna kõige populaarsemad, ning annab vihje selle kohta, kas tipus olevasse Nvidia aktsiasse tasub jätkuvalt raha panna. Ta käib lauale ka mitu alternatiivi. Teeme juttu ka aasta lõpus rallima asunud kulla ja krüptovaluutade tulevikust.
Saadet juhib Äripäeva börsitoimetuse juht Indrek Mäe.
Kuulake Äripäeva raadiot Tallinnas ja Harjumaal 92,4 MHz, Tartus 97,7 MHz, Pärnus 91,9 MHz, Haapsalus 96,0 MHz, Saaremaal 101,7 MHz, Ida-Virumaal 94,6 MHz, Raplamaal 101,8 MHz ja Järvamaal 104,3 MHz.
Kuulamislingi ja nädala saatekava leiate
siit.Seotud lood
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.