Äripäeva raadio esmaspäevases hommikuprogrammis avavad külalised poliitiliste jõujoonte tagamaid, selgitavad turuusku eestlasi mõjutavat elektri börsihinda, luubi all on ka majanduse käekäik: nii makronumbrite kui ka logistikasektori toel.
- Janek Mäggi analüüsib raadiohommikus Keskerakonna hiljutiste käikude mõju jõujoontele Toompeal ja all-linnas. Foto: Liis Treimann
Poole kaheksa ajal võõrustame Äripäeva veterani ja suhtemaja Powerhouse pealikut Janek Mäggi, kellelt küsime Keskerakonna vangerduste mõju jõujoontele nii Toompeal kui ka all-linnas. Mäggi annab aru, kes võiks jõuludeks peaministri kohustusi kanda ning millist nõu jagaks ta oma koduerakonnale.
Pool tundi hiljem helistame energiakauplejale Marko Alliksonile ja küsime, millistesse kõrgustesse elektri börsihind pärast reedest rekordit veel tõusta võib, millised asjaolud hinnatippu praegu kujundavad ja miks pole Soome uusima, Olkiluoto tuumajaama kolmanda reaktori täisvõimsusel töötamine krõbedat hinda ära hoidnud.
Kell 8.30 tuleb stuudiosse Muuga konteinerterminali käitava HHLA TK juht Riia Sillave, kellega võtame kokku ettevõtte lõppenud aasta ja küsime, millised eesmärgid alanud aastaks on seatud. Punase mere ja Suessi kanali kasutamist häirivad jätkuvalt Jeemeni huti mässulised – küsime, kas mõju kauba liikumisele on olnud kardetust väiksema või suurema mõjuga. Samuti puudutame kohaliku majanduse tervist, sest kõik Eestisse saabuvad ja siit lahkuvad konteinerid liiguvad just läbi Muuga terminali.
Kella üheksaste täistunniuudiste järel vaatame Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsinaga otsa värskele tarbijahinnaindeksi detsembrikuu näitajale ja arutame, milliseks võiks kujuneda käibemaksu tõusust mõjutatud hinnatõus järgnevatel kuudel. Juttu teeme ka töötleva tööstuse seisust, mille aastakasv küll novembris aeglustus, kuid mida kimbutavad eksportööridele tuttavad mured.
Hommikuprogrammi toovad kuulajateni Janno Riispapp ja Ken Rohelaan.
Saatepäev jätkub viie saatega:
9.50-10.00 "Obskuurne majandus". Ilmselt läheb ajalukku aasta 2024 sellega, et kehtima hakkas abieluvõrdsus. Seega teeme saates “Obskuurne majandus” kiire ülevaate sellest, kuidas võiks abieluvõrdsus mõjutada majandust. Otsene mõju võiks olla toitlustus- ja majutussektorile, sest rohkem inimesi abiellumas tähendab rohkem pulmapidusid. Suurriikidele on abieluvõrdsed pulmapeod HoReCa-majandusse juurde toonud lausa miljardeid. Kuulake lähemalt juba saatest. Saatejuht on Linda Eensaar.
10.00-11.00 "Sisuturundussaade". Saates on külas SEB kapitaliturgude maakler Erik Laur. Temaga tuleb juttu investeerimisest aastal 2024.
Vaatame tagasi aastale 2023 ja analüüsime, mis sündmused turge enim mõjutasid. Arutame, milline saab turgudele olema USA presidendivalimiste mõju. Ennustame keskpankade intresside ja euribori trendi ja lahkame ka eestlaste investeerimisharjumusi. Saadet juhib Hando Sinisalu.
11.00-12.00 "Kuum tool". Saates on INVL Life Eesti investeeringute strateeg Rait Kondor ja majandusanalüütik Kristo Aab, kes arutlevad, mida sel aastal oodata Euroopa ja USA keskpankadelt ning kuidas see mõjutab aktsiaturge.
Lisaks arutletakse, kuhu liigub euribor ning mis varaklassidel või sektoritel võiks olla alanud aastal hea potentsiaal investorite vaates. Saates võetakse ette ka Eesti majanduse seis läbi kohalike pankade statistika. Saadet juhib Jaan Martin Raik.
13.00-14.00 "Tööstusuudised eetris". Saates pakume kuulamiseks mullusel konverentsil „Tööstuse äriplaan 2024“ toimunud aruteluringi, mis keskendus jätkusuutlikkusele tööstussektoris. Oma mõtteid ja kogemusi jagasid Graanul Investi juhatuse liige Jaano Haidla, Saku Õlletehase juhatuse liige Jaan Härms ja protsessiseadmeid tootva Estanci tegevjuht Priit Haldma.
15.00-16.00 "Lavajutud". Ettekandes räägib ettevõtja ja investor Ingmar Mattus enda teekonnast Investorite TOPi tippu. Mattus pani oma rikkusele aluse, luues kauplemisettevõtte. Ta toob välja enda kauplemisõppetunnid ja räägib, mis on tema edu taga.
Ettekanne on salvestatud möödunud aasta Investeerimisfestivalil.
Kuulake Äripäeva raadiot Tallinnas ja Harjumaal 92,4 MHz, Tartus 97,7 MHz, Pärnus 91,9 MHz, Haapsalus 96,0 MHz, Saaremaal 101,7 MHz, Ida-Virumaal 94,6 MHz, Raplamaal 101,8 MHz ja Järvamaal 104,3 MHz.
Kuulamislingi ja nädala saatekava leiate
siit.
Seotud lood
Dubaisse kinnisvara ostmist, kas passiivse sissetuleku või elamisloa saamiseks, saab teha mugavalt oma kodust. Milliseid võimalusi Araabia Ühendemiraatide kinnisvaraturg investoritele pakub? Miks on üürikinnisvara ostmine kasumlik otsus? Nendele ja muudele küsimustele teab vastuseid just sealses piirkonnas kinnisvaraga tegeleva ettevõtte EstKing juht Igor King.