Tõusvas joones tehinguaasta kulminatsioon: kaubaks läks helde palgamaksja
Eelmise aasta Eesti ettevõtete ühinemis- ja ülevõtmisturg oli kokkuvõttes tunamullusega võrreldes kahvatum, suuremaks sagimiseks läks tehnoloogiasektori toel aasta teises pooles.
Ellex Raidla partner Sven Papp tõdes, et tõeliselt suured tehingud avalikkuse radari alt läbi ei lipsa, kuid vähem saavad tähelepanu ülevõtmised, kus osalus omandatakse n-ö emaettevõtja tasemel väljaspool Eestit. Nii ka mullu. Foto: Andras Kralla
Suures plaanis tehti maailmas tervikuna tehinguid kolmandiku võrra vähem kui 2022. aastal, ka tehingute koguväärtus oli sama suurusjärgu võrra väiksem, ütles Ellex Raidla partner Sven Papp. „Eestis oli langus ehk isegi väiksem kui mujal maailmas.”
Idufirmadel on käes tõelised tuleristsed ja oodata võib ka idufirmade sulgemislainet. „See on juba toimunud ka,“ sõnab Ellex Raidla partner ja tehingute valdkonna juht Risto Vahimets Äripäeva raadio saates "Kuum tool".
Kui lõppenud aasta alguses teatati ettevõtete tehinguturul uutest rekorditest ja loeti miljardeid, siis sõda ja energiakriis jahutasid hoogu järsult, aga elu päris seisma ei pannud. Nüüd ähvardab majanduslangus aga stressirohkeid tehinguid raskustes ettevõtjatele.
Kui pool aastat tagasi teatati ettevõtete tehinguturul uutest rekorditest ja loeti miljardeid, siis sõda ja hägune horisont on seda kõvasti jahutanud: kinnisvaraturul pole pärast jaanuarikuud suuremaid tehinguid tehtud ning ka iduinvestorid on võrreldes aasta algusega oluliselt ettevaatlikumad.
Ennustada, et taastuvenergeetika on ka järgmisel aastal populaarne valdkond, on nagu ennustada, kas päike tõuseb, rääkis Triniti advokaadibüroo juhtivpartner Ergo Blumfeldt saates “Triniti eetris”.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.