Jaanuari alguses jõustus Rakvere linna ja Riigi Tugiteenuste Keskuse vahel peetud vägikaikaveo kohtulahend, mille põhjuseks oli 2022. aasta suvel avatud Rakvere linna põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse hoone ehituslepingu muutmine.
- 2022. aasta suvel saagisid Rakvere linnapea Triin Varek ja volikogu esimees Mihkel Juhkami Rakvere põhikoolide töö- ja tehnoloogiakeskuse avatuks. Arhitektuurikonkurssidel auhindu pälvinud maja valmimise rõõmu hakkas aga varjutama mõni kuu hiljem tekkinud vaidlus, mis nüüd sai kohtus lahenduse. Foto: Andres Pulver
Riigiasutus leidis, et Rakvere linn on rikkunud reegleid, ja nõudis ligi 200 000 euro tagastamist, sest hoone ehitamist kaasrahastati Euroopa Regionaalarengu Fondist 800 000 euroga. Ehituslepingu kogumaht ilma käibemaksuta oli ca 1,5 miljonit eurot.
Linn polnud sellega nõus ja pöördus kohtusse. Tulemuseks on kohtulahend, mis abilinnapea Kert Karuse hinnangul võiks muuta paljudelt omavalitsustelt abirahasid tagasi nõudva Riigi Tugiteenuste Keskuse käitumist ja töökorraldust.
„See, mis Rakvere linnaga tehti, oli karjuvalt ebaõiglane. Lask tuli püssist, mis oli roostes. Sealt ei oleks tohtinud mingit pauku tulla,“ ütles Karus pärast linna kohtuvõitu.
RTK kommunikatsiooniosakonna juhataja Madle Mereste sõnul ei muuda jõustunud kohtuotsus üldjoontes rakendusüksuse tegevust. „Küll aga muudab kohtuotsus riigihangete seaduse tähenduses hankelepingute muutmisel ettenägematute asjaolude käsitlust pisut paindlikumaks, seda eelkõige COVIDi pandeemiaga seotud asjaolude hindamisel,“ märkis ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Viis, kuidas valitsus tegi võimalikuks omavalitsustelt ja ettevõtetelt hanketingimustega eksimise korral kümnendiku eurotoetusest tagasi nõuda, riivab õiguskindlust ega ole põhiseadusega kooskõlas, otsustas riigikohus.
Karm euroraha tagasinõudmine võib olla põhiseadusega vastuolus
Hankesse kirjutamata jäänud kolm sõna läksid Tallinna linnale maksma 650 000 eurot, kuid riigikohtust oodatav otsus võib pöörata asjalood kogu euroraha tagasiküsimises pea peale.
Hädas on ka teised omavalitsused
Kohalikud omavalitsused rabelevad, et tõestada riigile iga ehitushankes tõusnud hinna seost Ukraina sõjaga. Kui midagi piisavalt tõestamata jääb, ähvardab miinimumkaristusena toetusest 25 protsendi tagasi maksmine.
Idufirma Eurora asutaja Marko Lastiku eelmine ettevõte FL Transport esitas eurotoetuse saamiseks arveid ja dokumente omaosaluse tõestamiseks, kuid Euroopa Prokuratuuri uurimine jõudis järeldusele, et vajalikke makseid tegelikult kunagi ei tehtud.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.