Poliitikakujundajad on hakanud intressimäärade langetamiseks pinda ette valmistama, kuid USA tööhõiveandmed näitavad, et surve hindadele ei ole veel järele andnud.
- „Olgem ausad, majandusolukord on hea,“ ütles USA Föderaalreservi president Jay Powell. Foto: AFP/Scanpix
Kui Jay Powell jaanuari lõpus pärast USA Föderaalreservi selle aasta esimest strateegiakoosolekut ajakirjanike poole pöördus, oli ta heatujuline ja enesekindel.
Föderaalreservi juht väljendas rõõmu „viimase kuu kuu positiivsete inflatsiooninäitajate“ üle ja prognoosis soodsa aja jätkumist: „Olgem ausad, majandusolukord on hea.“
Võib-olla liigagi hea. Veebruari alguses rabas turge USA tööturustatistika büroo teade, et jaanuaris lisandus USA majandusse 353 000 uut töökohta – seda on oodatust ligi kaks korda rohkem.
Nende jahmatavate tööhõiveandmete tulemusel välistas Wall Street paugupealt intressimäärade langetamise märtsis, mida Powell oli juba varem ebatõenäoliseks nimetanud.
Keskpankurid üle kogu maailma on stabiilselt raugeva inflatsiooni tingimustes hakanud valmistuma intressimäärade langetamiseks. Ent nagu USA tööhõiveandmed näitavad, kujutavad just kuumad tööjõuturud endast suurimat võimalikku takistust 2protsendilise inflatsioonieesmärgi saavutamisele.
Toimetaja märkus: kõik keskpankurid eksisid tunamullu, ütles Rootsi keskpanga president Erik Thedéen eelmisel nädalal Eesti visiidil, kõik ootasid, et energiahindade tõus taandub ise, ja lähenesid probleemile õpikust võetud lahendusega. Nüüd on keskpankurid topeltettevaatlikud.
Seotud lood
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.