Venemaa nafta- ja gaasitulu jõudis tagasi sõjaeelsele tasemele
Venemaa nafta- ja gaasitulu jõudis tänavu esimeses kvartalis peaaegu tagasi 2022. aasta alguse tasemele, kirjutab sõltumatu väljaanne Važnõje Istorii riigi rahandusministeeriumi eelarve täitmise andmetele tuginedes.
Vene naftafirmat Transnefti tabasid USA sanktsioonid kohe esimesel sõjapäeval, Euroopa omad aasta hiljem. Foto: Natalia Kolesnikova, AFP/Scanpix
Esimeses kvartalis oli Venemaa tulu nafta- ja gaasisektorilt 2,93 triljonit rubla ehk ligikaudu 28,8 miljardit eurot. Kaks aastat tagasi oli see vaid veidi suurem ehk 2,97 triljonit rubla. Selle peamine põhjus on Vene nafta hinna tõus, annab riigi rahandusministeerium teada.
Ukraina rünnakud Venemaa territooriumil asuva nafta- ja kütusetaristu vastu tulevad Vene tehastele väga kehval ajal, ütles Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse juht Peeter Luikmel.
USA on kutsunud Ukrainat üles lõpetama rünnakud Venemaa energiainfrastruktuuri vastu, hoiatades, et droonirünnakud võivad tõsta nafta hindu maailmas ja provotseerida kättemaksu, kirjutas Financial Times.
Ukrainlaste rünnakud on kahjustanud oluliselt Vene naftatööstust, kuid Putin suudab kurnamisstrateegiaga jätkata, sest ehkki ärganud, ollakse Euroopas kaitsevaldkonnas endiselt loid ja kohati arglik, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 34. sissekandes.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.