Kliimaministeerium veab koos Eesti merendusklastriga projekti, mis aitab Ukraina laevastikku ja sadamaid taastada ning Musta merd demineerida. Kui vajalikud 500 miljonit eurot on leitud, saavad Eesti ettevõtjad magusaid tellimusi.
- Merelaevade remondi ja ümberehitusega tegeleva SRC Groupi juht Hannes Lilp on üks mitmetest ettevõtjatest, kes löövad kaasa ambitsioonikas projektis. Foto: Andras Kralla
„Oleme 4-5 kuud ukrainlaste ja Eesti merendusklastriga koos valmistanud ette Ukraina merenduse üles ehitamise plaani,“ ütles projekti algataja, kliimaministeeriumi meremajanduse asekantsler Kaupo Läänerand. „Ukraina jaoks on oluline hoida toimivana mereteed, sest mere kaudu käib viljaeksport ning tsiviilkauba - kütuse ja kõige muu - riiki toomine.”
Läänerand käis hiljuti Ukrainas koos Rahvusvahelise Mereorganisatsiooniga, et tutvuda sealsete sadamate olukorraga. Avanenud pilti nimetas ta massiliseks süsteemseks hävitustööks. „Kui me läksime Pivdennyi sadamasse, siis sel hetkel, kui me sadama akvatooriumi sisenesime, langesid kaks Vene föderatsiooni ballistilist raketti ja plahvatasid,“ meenutas ta. „Ma nägin suitsusambaid, mis üles tulid.”
- Kaupo Läänerand (keskel) koos Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni delegatsiooniga Ukrainat külastamas. Foto: Erakogu
Abipakett kooskõlastati Ukrainaga ning seejärel kaasas ministeerium aruteludesse merendusklastri. Tegemist on alles mõni kuu tagasi loodud ühendusega, kuhu kuulub ligi 40 Eesti merendusvaldkonnas tegutsevat ettevõtet. Need ei ole ainult laevaehitajad (nagu BLRT või LTH-Baas), vaid ka IT-firmad (näiteks Nortal), sadamad (näiteks Tallinna Sadam), sadamaehitajad ja logistikafirmad.
Just klastrisse kuuluvad firmad on need, kes ilmselt tulevikus Ukraina abipaketi raames tellimusi saavad. Selleks on nüüd vaja leida rahastust, mille otsimisega alustab ministeerium juunis.
Mahukad tellimused Eesti ettevõtetele
Seotud lood
Jutul käinud 30 huvilist
Kaitseministeeriumis on käinud juttu tegemas umbes 30 huvilist, kes tahavad hakata Eestis laskemoona tootma, kohalike ettevõtjate kõrval ka Euroopa suurimad moonatootjad.
Endine laskesuusataja ja ettevõtja Even Tudeberg plaanib koos kurikuulsa Blackwateri eraarmee asutaja, Šveitsi brigaadikindrali ja endise Itaalia ajakirjanikuga rajada Eestisse mahukat kaitsetööstust.
Eestis laskemoonatehase kasumlikuks toimetamiseks oleks üks variant riigil eraettevõtjale peale maksta, leiab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem.
Möödunud nädal Ukrainas on olnud pingeline, kuna mingil hetkel kasvas Vene vägede rünnakute arv Ukrainas 100 rünnakuni päevas, selgub kaitseväe raportist.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.