Suur ärikinnisvara ülevaade: büroopinnad löögi all, ladude äri jätkab buumimist
Ärikinnisvara tehingute arv püsib kängus, omanikud on üürnike nimel nõus kasvõi nahast välja pugema. Aga ka hiigelallahindlused ei pruugi klienti tuua ning osad pinnad ähvardavad tühjaks jäädagi.
Ober-Hausi Kinnisvara Tallinna kontori juht Keir Hildebrand rääkis, et e-kaubanduse buum ja tänavaäärsete parkimiskohtade kaotamine on teinud südalinna müügisalongides äri ajamise keerulisemaks. Foto: Liis Treimann
Eriti ärevad peaksid olema vanade büroopindade omanikud, leiab RE Kinnisvara konsultant Henno Viires. “Mina ei tea, mis sellest saab”.
Kinnisvaraettevõte YIT Eesti lasi arendajate üldisele käekirjale ebaomaselt kõigi oma valmis uute korterite hinna järsult alla. Samal ajal on emaettevõte Soomes hakanud kehva finantsseisu pärast tütarfirmasid müüma.
Tarbijate kindlustunne kasvab, intressid langevad ning see loob olukorra, kus kinnisvarahinnad tõusevad peagi vanade tippude juurde, usub Liveni tegevjuht Andero Laur.
Kuigi kinnisvaraturult paistab kevadele omaselt märke elavnemisest, ei hellita turuosalised lootust, et algamas on kiire taastumine. Langenud on ka üürihinnad ning pikas plaanis hirmutavad investorit nii sõjahirm kui välismaalaste lahkumine.
Ehitusettevõtte YIT Eesti peatne juht Mark Mihhailenko ütles, et kinnisvara ostev klient on praegu hinnatundlik ning tihti saavad otsustavaks väikesed lisahüved.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”