Euroopa Liit piiras Venemaa varilaevastiku tegutsemist
Euroopa Liit kiitis eile heaks 14. sanktsioonipaketi, mis paneb piirangud Venemaa veeldatud maagaasi, Venemaa naftat ja muid kaupu vedavatele laevadele ning laiendab ekspordikeelde sõjatööstuses kasutatavatele kaupadele.
Eesti majandusvetesse tekkis Venemaale suunduvate tankerite ja kaubalaevade ankruala, kus iga päev seisab kümneid aluseid, nende hulgas seisis kuid ka sanktsioneeritud Vene laev. Foto: Andras Kralla
Värske sanktsioonipakett näeb ette piiranguid seoses Venemaa veeldatud maagaasiga. Keelatakse Venemaa veeldatud maagaasi ümberlaadimine liikmesriikides ja selliste teenuste osutamine, mis võimaldavad Venemaal veeldatud maagaasi kolmandatesse riikidesse eksportida, samuti keelatakse osaleda Venemaa veeldatud maagaasi projektides.
Äripäev on viimastel nädalatel kirjutanud Venemaa varilaevastikust, mis liigub muu hulgas mööda Läänemerd ja mida kasutatakse nafta hinnalae piirist mööda hiilimiseks. Merenduseksperdi teatel jaguks küllaldaselt sanktsioone, mida neile laevadele kehtestada, kuid rangete piirangute kehtestamine poleks arukas.
Läänemere siledas vees seisab ankrus naftatanker Oneiroi. Hiljuti vedas ta Vene naftat Primorskist Indiasse, seejärel tiirutas Araabia Ühendemiraatide, Sri Lanka ja Egiptuse vahel. Nüüd seisab ta teiste tankerite seas Eesti ranniku lähedal, oodates järjekorras, et siseneda jälle Venemaa sadamasse.
Euroopa järgmisse sanktsioonipaketti võib sattuda paarkümmend laeva, mis vedasid hinnalaest kallimat Vene naftat. Kuid laevade külmutamisega ei tohi üle pingutada, sest muidu võivad kannatada Euroopa rannikuriigid ise, arvatakse kliimaministeeriumis.
Euroopa Liit lisas täna sanktsioonide nimekirja 27 Venemaad abistanud laeva, peamiselt nafta- ja gaasitankerid. Üks sanktsioneeritud laevadest on parasjagu Eesti majandusvetes ankrus.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.