Valitsemissektori helded kulutused ja tööjõupuudus on toonud Venemaal kaasa reaalpalkade ning tarbimise järsu tõusu, kuid majanduse kohal ripub ülekuumenemise oht.
- McDonald’si asemel Vkusno i Totška või mitte, aga rahapuudust linnades ei kurdeta. Foto: Alexander Zemlianichenko
Vahetult pärast Venemaa täiemõõdulist sissetungi Ukrainasse 2022. aastal kartis Peterburi restoranipidaja Anton*, et tema äril on kriips peal.
Välisturistid kadusid. Intressimäärad hüppasid lakke ning Venemaa valmistus oma majanduse kokkuvarisemiseks lääneriikide sanktsioonide mõjul. Kohalikel polnud mahti väljas söömas käia, räägib ta.
Kuid Antonil ei oleks tarvitsenud muretseda: viimase kahe aasta jooksul on olukord täielikult muutunud. Venelastel on taskud rahast pungil – ja nad kibelevad seda kulutama.
Seotud lood
Hispaanias põhjustavad turistide hordid pahameelt, nende poolt riiki jäetav raha hoiab aga üleval sealset majandust. Poliitikakujundajad otsivad õiget tasakaalu.
Sõjaväelasi napib nii Ühendkuningriigis, Saksamaal, Prantsusmaal kui ka Itaalias. Mis paneks rohkem inimesi väeteenistusse astuma?
Muutuvad ilmastikuolud langetavad saagikust ja pitsitavad varusid, sellest võib omakorda kujuneda püsiv inflatsiooniallikas.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.