Uuring: mehed juhtuvad juhiks, naised juhivad end juhiks
Eesti naised ja mehed saavad tippjuhiks erinevaid teid pidi, seejuures kogevad naised teel juhiks mitmeid sooga seotu takistusi, selgub mõttekoja Praxise uuringust.
Kui naised saavad tippjuhiks läbides mitmeetapilisi konkursse, siis mehed kutsutakse juhikohale ja reeglina nad kandideerima ei pea, selgub uuringust. Foto: Panthermedia/Scanpix
Mõttekoda Praxis uuris, kuidas saavad Eestis tippjuhiks naised ja mehed, kas nende karjääriteedes on erinevusi ning milliste takistustega nad oma soo tõttu kokku puutuvad. Tippjuhtidega tehtud intervjuudest tuli välja, et mehed saavad tippjuhiks läbi juhuse või tänu oma kontaktidele, naised peavad aga end pidevalt tõestama nii soovitud töökohtadele kandideerides kui läbi pideva enesetäiendamise.
Konkureerimine eetilistel ja väärtuspõhistel alustel pole Eestis veel täiesti valdavaks kujunenud, ütles Ragn-Sellsi tegevjuht ja tööandjate keskliidu volikogu esinaine Kai Realo keskliidu majanduskonverentsil „Tuulelohe lend 2024“ peetud kõnes.
Narva ühe suurima tehase, metallitöötlemisettevõtte Fortaco peadirektor Larissa Šabunova ütleb, et on end ise üles töötanud. Ta õpib pidevalt. Ja sealhulgas naisjuhtimist – see teema on talle eriti lähedane. Pärast Stanfordis õppimist sai temast oma tehase naiste mentor.
Hiljuti McKinsey Global Institute’i (MGI) tehtud uuringust selgub, et kui naised oleksid tööturul meestega võrdväärsed, teeks maailmamajandus tubli hüppe üles, vahendab CNBC.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.