Energiaturu osalised: Kursk võib ka Eestis gaasi hinda kergitada
Venemaa territooriumile üle kandunud sõda suurendas riski, et Ukraina kaudu Euroopasse suunduv gaasitransiit katkeb. Praegu jätkab Venemaa gaasi tarnimist läbi Ukraina relvajõudude valduses oleva jaama, kuid väiksemas mahus.
Venemaal Kurski oblastis asuv Sudža gaasi mõõte- ja kompressorijaam on ainuke töötav jaam, mis saadab Gazpromi gaasi läbi Ukraina Euroopasse. Foto: Reuters/Scanpix
Ukraina relvajõud võtsid oma kontrolli all Sudža linna Venemaal Kurski oblastis, nende kohalolekut piirkonnas on tunnistanud ka Venemaa. Varem teadsid väikelinna vaid gaasituru huvilised. Just sealt läheb läbi gaasijuhe Sojuz, mille kaudu liigub kütus Orenburgi piirkonnast Ukraina kaudu Rumeeniasse, Ungarisse ja Slovakkiasse, kust see transporditakse edasi Tšehhi, Austriasse ja Itaaliasse.
Möödunud nädal tõi muutusi sõjarindele, kui Ukraina viis sõja Venemaa territooriumile. Julgeolekuekspert Rainer Saksa hinnangul õnnestus ukrainlastel lühikese ajaga Venemaale suurt kahju teha.
Ukraina on arvatavasti suutnud mõne päevaga hõivata sama suure ala, kui Venemaa poole aastaga: piirijoonest üle kihutanud ukrainlased ilmselgelt üllatasid vaenlast.
Vene režiimi juhi Vladimir Putini valitsusremondi käigus tõsteti mitmed inimesed ümber ja jaotati uued haldusalad. Kes kuhu ja mida need laveerivad võimumängud Kremli võimuhierarhias tähendavad, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 36. sissekandes.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.