Terviseminister Riina Sikkut loodab, et haiglad saavad sellega kulusid kokku hoida. Foto: Andras Kralla
“Edastasime parlamendile ravimiseaduse eelnõu, mis haiglaapteekidele sellise õiguse annab. See suurendab ravimiturul konkurentsi ja Eesti kriisivalmidust,“ ütles peaminister Kristen Michal valitsuse pressikonverentsil.
Hulgimüüjad tahtsid nii meeleheitlikult apteegiomandust säilitada seepärast, et see andis võimaluse väga tugevateks mitteametlikeks läbirääkimisteks ravimimüüjatega, rääkis endine sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse.
Eesti juhtivad ravimite hulgimüüjad teevad ravimitootjatega salakokkuleppeid ja teenivad sellega igal aastal kümneid miljoneid eurosid, kirjeldavad Äripäevale allikad – saladiilide tõttu on ravimite hinnad kunstlikult üles puhutud nii, et kaotavad tervisekassa ja patsient.
Kuigi konkurentsiameti hinnangul tuleb apteegitarkvara väljaarendamisel ja rakendamisel järgida, et üht ravimite hulgimüüjat ei seataks teistega võrreldes eelisseisundisse, siis kahe väiksema hulgifirma näited tõestavad pigem vastupidist.
Apteegireform pole jõu- ega mõjujooni apteekide ning ravimite hulgimüüjate vahel muutnud, näitab peagi valmiv apteegituru analüüs, konkurentsiamet võtab apteekide frantsiisisuhted fookusesse.
Kaubanduse mahud näitasid oktoobris juba kerget tõusu ja mõõnaaeg on ületatud, leiab LHV panga kaupmeeste makselahenduste juht Indrek Kaljumäe. Seda enam tuleb tema sõnul tähelepanu pöörata e-makselahenduste võimekusele.