Kui mujal soovitakse võtta kasutusele Eestis töötavat e-riigi lahendust, on see väga kasulik ka Eesti IT-firmadele, tõdes tihti välismaal digiriiki tutvustav president Toomas Hendrik Ilves.
- Arvutile ei saa anda altkäemaksu, põhjendas president Toomas Hendrik Ilves suure korruptsiooniga Guatemalas äriliidritele riigi digiteerimise vajadust. Foto: Andres Haabu
Oktoobris pidas ta enam kui 2000 inimese ees
peakõne ärikonverentsil Guatemalas, rääkides kolmveerand tundi, kuidas Eesti on viimastel aastakümnetel tänu e-riigile kiirelt arenenud. Selle mõjul tutvub järgmisel nädalal Eesti e-riigi lahendustega Guatemala majandusminister.
“Minu sõnum tavaliselt on see, et selline asi on üldse võimalik ja kui digiteerida, saab hüpata üle mitme arengufaasi. Samuti ütlen, et see ei ole nii keeruline,” avas ta oma esinemist
ITuudistele. “Minu roll on teemat tutvustada ja kui on huvi, siis tullakse Eestisse kohale. Ma olen seda nii palju teinud, palju aastaid,” märkis Ilves.
Põhiliselt tahavad tema kuulajad teada, mida on vaja teha riigi digiteerimiseks ning mida see annab. “On palju näiteid, kus erasektor on digiteeritud – firmad ja pangad –, aga riigi töö käib endiselt kõik paberi kaudu. See võimaldab ka korruptsiooni: tahad midagi saada, pead kellelegi maksma. Arvutile aga ei saa altkäemaksu anda,” selgitas Ilves.
Seda viimast tõdes ta ka Guatemala ärikonverentsi laval. Nimelt on see Kesk-Ameerika riik väga korrumpeerunud, ent soovib sellest välja saada. Ilves tõi Guatemalas esinedes võrdluseks, et aastal 1992 oli sealne sisemajanduse kogutoodang (SKT) elaniku kohta oluliselt suurem kui Eestil, nüüd aga märksa väiksem. “Meil mõlemal on SKT küll kasvanud, lihtsalt Eesti on hüpanud Guatemalast üle päris jõuliselt,” lisas Ilves.
Jaanuaris Guatemala riigipeaks saanud Bernardo Arévalo oli president Ilvese sõnul “vaimustet riigi digiteerimisest” ning soovitas Eestit eeskujuks tuues seda arengusuunda ka ise sama ärikonverentsi lavalt.
Kuivõrd võiks Eesti edukas e-riik luua meie IT-ettevõtetele ekspordivõimalusi, kuidas mõjutab huvi meie loodud lahenduste vastu Eesti väiksus ja mismoodi aitavad Eesti IT-eksperdid Kesk-Ameerika regiooni, saab lugeda
ITuudistest.
Seotud lood
President Toomas Hendrik Ilvese sõnul on novembris toimuvatel USA presidendivalimistel üle aastakümnete väga palju kaalul.
“Aastaid tühja tegevust ilma tulemuseta,” võttis Kodumaja juhatuse liige Indrek Rehme naljatades kokku oma tegevuse Taanis ehitusturu languse ajal, kui ta tegi järjest partneritele pakkumisi, et nad Eesti firmat ära ei unustaks. Järjekindlus tasus ära 13 aastat hiljem ja nüüd terendab suur projekt.
E-residentsuse eduloo jätkumise tähtsaimaks sõlmpunktiks on tasakaalu leidmine Eesti ärikeskkonna atraktiivsuse kasvatamise ja riskide maandamise vahel, kirjutab programmi riskijuht Oscar Õun.
Tänavuse IT-firmade TOPi võitis avalikkusele tundmatu ettevõte, kelle käibest pea iga euro läheb otse kasumisse.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.