Raketisõda Ukrainas, kliimakonverentsi fiasko ja Trumpi kaubandussõda.
- Donald Trump asub ametisse tuleva aasta 20. jaanuaril. Foto: AP/Scanpix
„Ajad on sünged,“ nentis peaminister Kristen Michal. Valmis tuleb olla „kõige halvemaks“, lisas president Alar Karis. Vahest olid sellised ka meeleolud
eile pärastlõunal Kadrioru lossis kokku tulnud riigikaitse nõukogus, ent avalikkus oodanuks järeldustes
rohkem konkreetsust kui lihtsalt tõsise olukorra nentimist.
Täna peegeldavad Brüsselis NATO suursaadikud neid süngusperspektiive Ukraina diplomaatidega, kes nõudsid möödunud neljapäeval toimunud Vene pretsedenditu raketirünnaku peale erakorralist kohtumist. Kreml ähvardab avada Zaporižžja lähedal veel ühe rindelõigu.
Interregnum Donald Trumpi ametisse asumise eel on pannud nii Venemaad kui ka Hiinat — ja paljusid väikemaidki üritajaid — rapsima, et tekitada uue reaalsuse settimise eel endale võimalikult soodsat olukorda. See tähendab aga ka võimalust paljudeks ootamatusteks.
“Globaalne briifing” on Indrek Lepiku uudiskiri, mida saab endale tasuta postkasti tellida aadressilt
www.aripaev.ee/uudiskirjad Leedus kukkus alla Saksa kaubalennuk. Vilniuse lennuvälja lähistel kukkus esmaspäeva varahommikul alla DHLi lennuk, surma sai üks pardal olnud inimene. Ehkki tõendeid selle kohta, et tegu võinuks olla sabotaažiga, esialgu pole, on kahtlused õigustatud. Leipzigi keskusest, kust tõusis õhku ka toosama lennuk, on Saksa võimud varem leidnud lõhkeseadeldisi, mis on põhjustanud tulekahjusid ning mille eesmärk on olnud alla tuua mõni õhus olev lennuk.
„See, et me peame praegu tõsiselt küsima, kas see oli õnnetus või mõni hübriidintsident, näitab, kui heitlikel aegadel me elame,“ nentis Saksa välisminister Annalena Baerbock, kes pole kaugeltki välistanud, et Leedu õnnetus võib olla osa laiemast mustrist, kus Venemaa on Euroopa südames põlenguid ja plahvatusi põhjustanud.
Seotud lood
Kui arvestada viimasel ajal suurenenud Venemaa hübriidrünnakute arvu ning ka hiljutist lennuõnnetust Vilniuses, jäid president Alar Karis ja peaminister Kristen Michal pärast riigikaitse nõukogu koosolekut tehtud pressikonverentsil tarbetult luuleliselt üldsõnaliseks, kritiseerib Äripäeva välisuudiste toimetaja Indrek Lepik.
USA järgmine president Donald Trump lubas kehtestada Kanadale ja Mehhikole 25% tollitariifi ja Hiina kaupadele täiendava 10% tariifi.
Donald Trump on teinud Elon Muskile ülesandeks riiki kardinaalselt õhendada. Varasemad sedalaadi jõupingutused pole aga kuigivõrd vilja kandnud.
Tallinna Lennujaam tahab saavutada süsinikuneutraalsuse järgmisel ja kliimaneutraalsuse 2030. aastal. Neist viimane eesmärk on Tallinna Lennujaama finantsjuhi ja juhatuse liikme Anneli Turkini sõnul ambitsioonikas ja väljakutsuv, sest kõiki tehnoloogiaid selle saavutamiseks veel olemas ei ole.