Eesti tahab koos üheksa riigiga Vene gaasile täielikke sanktsioone
Pärast Ukraina gaasitransiidi lõppemist on aeg peatada ka Vene LNG-laevad, pakuvad 10 Euroopa Liidu liikmesriiki. Sellele ideele on Euroopas oodata tugevat vastuseisu.
Eesti peaminister Kristen Michal ja Poola peaminister Donald Tusk kirjutasid mõlemad alla läkitusele, millega tahetakse Vene maagaasi import keelustada. Foto: Zuma/Scanpix
Euroopa eesistujamaa Poola, Balti riigid, Soome, Rootsi, Taani, Tšehhi, Rumeenia ja Iirimaa pöördusid Euroopa Liidu poole ettepanekuga täielikult keelata nii maapealne kui mere kaudu gaasi tarnimine Venemaalt.
Venemaa gaasitarnete lõppemine läbi Ukraina tõi Euroopale kaasa hinnatõusu, hoidlate reservide vähenemise seitsme aasta miinimumini ja mõnele riigile, näiteks Slovakkiale ja Moldovale, reaalse elektrienergia ja olmegaasi nappuse ohu. Eestit võib seda tunda kaudselt gaasi ja elektri kallinemise kaudu.
Venemaa gaasitarned Euroopasse Ukraina gaasileppe lõppemisega ei tähenda Vene gaasi lõppu, muutub lihtsalt transiidiriik, rääkis Baltic Energy Partnersi juhatuse liige Marko Allikson. "Seega on veel kaks aastat lõbusat Vene LNG aega," ütles Allikson.
Equinori veeldatud gaasi (LNG) tehase ootamatu seiskumine Hammerfestis Norras kergitas maagaasi tulevikutehingute hinna 50 euroni megavatt-tunnist, kõrgemale kogu möödunud aasta hinnatasemest.