Riik kipub kergekäeliselt karistama, loomata sisulist ja jätkusuutlikku lahendust uue majandusharu reguleerimisel, leiab Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan.

- Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan. Foto: Andras Kralla
Majandusministeeriumi hiljutisest avaldusest selgub, et
tegevusloata ei tohi enam reisijate sõidutamise eest raha küsida. See puudutab kindlasti
sharing economy’t ehk transpordis vahendusäppide kasutajaid. Kõik, kes Tallinna-Tartu maanteel sõidutavad sõpra või võõrast ja võtavad selle eest raha, tegutsevad ebaseaduslikult, kui ei ole vastavat litsentsi. Antud juhul tahab MKM tõmmata liistule üksikisikud, kes seni olid valmis bussidele ja rongidele alternatiivi pakkuma. Sõitude vahendajad ehk äppide tootjad saavad muretult edasi töötada.
Kehv lahendus
Arusaamatuks jääb, miks tahab MKM esimese meetmena karistada. Selle asemel võiks tegeleda uue majandusharu maksusüsteemi väljatöötamisega, mis sätiks paika piirid, mille sees tohib ettevõtlik inimene teenust või toodet pakkuda. Praegu jääb mulje, et pigem otsitakse eellahendust, et kiiresti teenida lisatulu, ajada inimesed vihaseks, vabandades üritada olukorda leevendada ja siis jätkata karistusmeetmetega.
Selline suhtumine toob kaasa teenuse ja toote pakkujate suurema ebaaususe: kui ametnik kontrollib, siis hakkab pakkuja rohkem valetama ja petma. Enam ei öelda otse välja, et sõidu eest küsitakse 5 eurot, vaid seda hakatakse vihjama. Või vaikselt kokku leppima, et ametnik ei saaks näpuga näidata. Sahkerdamine ainult süveneks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!