Kui üks suudab väikesema ajaga teha rohkem kui teine, on ta loovam ja produktiivsem, leiab Äripäeva ajakirjanik Rainer Saad.
- Äripäeva ajakirjanik Rainer Saad. Foto: Andras Kralla
Rootsi idufirma Brath on tegutsenud kolm aastat ning suutnud oma majandustulemusi mitmekordistada. Algusest peale kuuetunniste tööpäevadega. Tegemist on justkui väikese majandusimega, sest konkurentidega võrreldes tehakse töötunde vähem, kuid suudetakse rohkem tööd ära teha. Seejuures pole palk väikesem kui teistes firmades.
Kindlasti lähevad igal palgatöötajal kõrvad kikki, kui ta kuuleb, et kuskil töötatakse ainult kuus tundi päevas. Kes ei tahaks töötada kaks tundi praegusest normist vähem ja saada sama palju palka? Tore idee, aga praegu ei pruugi see kõigil töökohtadel olla võimalik.
Sobib loovale töötajale
Brath on otsingumootorite optimeerimise (SEO) firma, kus kuuetunnine nn lõpptoodang ei valmi nagu tehases. Vaja on hoopis loovust ja produktiivsust. Mõnes suures tootmistehases sõltub toodangu valmimine just sellest, et keegi teeks tööd kaheksa tundi järjest. Näiteks vorstivabrikus ei pruugi lühema tööpäeva tõttu toodang järgmiseks päevaks valmis saada ja see tooks ettevõttele kahju. Samas vabrikutöö ei nõua just eriti palju loovust ka.
Albert Einstein on öelnud, et kujutlusvõime on palju tähtsam kui teadmised. Tema sõnul ei saa me lahendada probleeme sama mõtteviisiga, mida kasutasime nende probleemide tekkimisel. Brathi näide on täpselt see, millest Einstein rääkis ehk vanu probleeme on suudetud näha uue nurga alt.
Seotud lood
Nimetagem seda efektiivsuseks või laiskuseks, aga aju ei taha ideid välja mõeldes liiga palju energiat kulutada. Innovaatorid, juhid ja liidrid sellega ei lepi.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.