Kui konkurentsiamet Nelja Energia ostu osas selga sirgu ei aja, muutub Eesti Energia roheturul alistamatuks ning võib muutuda valdkonna arengu piduriks, kirjutab ajakirjanik Märt Belkin.
- Märt Belkin Foto: Andres Haabu
Ehkki Eesti turul on riigile kuuluv Eesti Energia kaugelt kõige suurem elektritootja, mis kahtlemata turgu valitseb, ei tasu unustada, et see tegutseb ühtsel ja avatud Põhjamaade elektriturul ning tegu pole kaugeltki monopoliga.
Lugu muutub, kui riigifirma ostab ära Nelja Energia, nagu äsja sõlmitud tehing ette näeb. Eesti Energia, millel juba praegu on roheturul kõva positsioon ning mida toetab nende eriõigus põletada põlevkivi kõrval kateldes ka puitu ning seda taastuvaks energiaks lahterdada, muutub siis täiesti alistamatuks.
Tuuleenergia puhul oleneb palju asukohast. Nelja ostuga saab Eesti Energia endale kõik nende soodsad asukohad – sealhulgas ka Hiiumaa lähistele plaanitava hiiglasliku meretuuleparkide projekti. Aga ka maismaal liigub mitu suurt projekti – näiteks 21megavatine Viru-Nigula park Lääne-Virus ning 24megavatine Aseriaru park Ida-Virumaal.
Ära unustada ei saa sedagi, et Eesti Energia saaks endale taotleda sisuliselt kõik taastuvenergiatoetused. Tekib oht, et Eesti Energia võib innovatsiooni pidurdada ning luua olukorra, kus Eesti roheturg jääbki toetustest sõltuma ning ei muutu kunagi isetasuvaks normaalseks äriks.
Teine oleks lugu siis, kui riik otsustaks Enefit Greeni erastada täielikult, mitte vaid 49% ulatuses.
Seotud lood
Turvasüsteemid toodavad igapäevaselt suurtes kogustes infot. Läbi tänapäevaste nutikate lahenduste saab neid andmeid üha kiiremini töödelda. Selle abil on võimalik näiteks läbi
valve- ja läbipääsusüsteemide tuvastada inimeste käitumises anomaaliaid ja hinnata reaalajas võimalikke riske. See on vajalik ettevõtetele, kes pakuvad elutähtsaid teenuseid ja võivad on ärisaladuse või andmete lekkimise korral saada suurt kahju.