Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Merike Koppel: riik ei lahenda sisserände piirarvu probleemi
Mitu planeeritavat muudatust välismaalaste seaduses on ettevõtjatele positiivse või neutraalse mõjuga, kuid kõige suuremaks kitsaskohaks olevat sisserände piirarvu probleemi nendega ei lahendata, kirjutab kaubanduskoja jurist Merike Koppel.
Merike Koppel. Foto: Kaubandus-tööstuskoda
Palju kõneainet tekitanud välismaalaste seadus on taas muutmisel. Eesti ühiskonnale ja majandusele lisandväärtust andva tööjõu ligimeelitamiseks algatas siseministeerium 2013. aastal koostöös teiste ministeeriumite ja sotsiaalpartneritega välismaalaste seaduse muutmise. Välismaalaste seadust on vahepeal muudetud kolm korda. Muudatuste eesmärk on lahendada praktikas ilmnenud kitsaskohad välismaalaste Eestis elamist, töötamist ja õppimist puudutavas regulatsioonis. Samuti tugevdada tööandja vastutust välismaalase Eestisse tööle kutsumisel.
Sisserände töögrupi laiali saatnud siseminister Mart Helme võtab välistööjõuga kaasnevate probleemide lahendamise enda kätte ning välistööjõudu hädasti vajavatel tööandjatel soovitab ta töökäte leidmiseks ajusid liigutada. Tööandja Jaan Pillesaare sõnul nad liigutavadki: töökohad on viidud riigist välja.
Täna sisserände töögrupi laiali saatnud siseminister Mart Helme võttis välistööjõu probleemi lahendamise enda kätesse ja ütles, et tööandjad liigutagu nüüd ajusid, kuidas tööjõudu leida. Praegune välistööjõu kvoot jääb Helme sõnul paika.
Äripäeva raadio reedese hommikusaate keskmes on Kristel Härma intervjuu siseminister Mart Helmega. Minister allkirjastas teatavasti määruse, millega saadetakse laiali sisserände töögrupp. Mis edasi saab, kuuleb lähemalt saatest ja saab lugeda homse Äripäeva kaaneloost, siseministril on ettevõtjaile ka üks konkreetne soovitus.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.