Riigi tippametnike rabe kaadripoliitika pole üksikjuhtum, vaid süsteemne viga, mis mürgitab kogu ühiskonda ja õõnestab usaldust riigi toimimise vastu üldiselt, kirjutab majandusanalüütik, endine konkurentsiameti juht Peeter Tammistu.
- Peeter Tammistu Foto: Arno Mikkor
Kui poliit- ja bürokraatiamaailma kokkupõrked teid nõutuks teevad, siis lugege rahustuseks suurepärast Briti huumoriklassikat „Jah, härra (pea)minister“ nagu seletavat sõnaraamatut. Sissevaade bürokraatiamaailma näitab kätte allikad, miks need kaks maailma/võimu üksteiselt pidevalt mõõtu võtavad: „Vastab kahtlemata tõele, et mõned riigiametnikud on ebakompetentsed, aga kindlasti mitte nii ebakompetentsed, et mõni poliitik oleks võimeline märkama. Hoopis parem mõte oleks see, kui riigiametnikel oleks õigus kõrvaldada poliitikuid ebakompetentsuse pärast, kuid selline asi on kahjuks ülimalt ebatõenäoline, kuna tühjendaks sisuliselt kogu Alamkoja, kõrvaldaks kogu valitsuskabineti, tähendaks demokraatia lõppu ja vastutustundliku valitsemisajastu algust.“ (J. Lynn, A. Jay „Jah, härra peaminister“, Varrak 1999, lk. 202). Vaat nii.
Seotud lood
Poliitikute tegevus on üldiselt karmi avaliku tähelepanu all, aga riigiametnikega on lugu teine, kirjutab ajakirjanik Anvar Samost.
Saate "Kuum tool" külalised leidsid, et tulevase väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri puhul on kõige olulisem asjatundlikkus. Ideaalis peaks minister läbima riigikogus kuulamise, nagu läbivad Euroopa Parlamendis komisjoni voliniku kandidaadid.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.