Kuidas väljuda kriisist senisest tugevamana, saada konkurentsieelis? Kuidas päästa kõige enam pihta saanud sektorid? Paneme mõtted kirja, iga hea idee on kuldaväärt, kirjutab Eduka Eesti arvamuskonkursi toetaja, Eesti Gaasi suuromanik Ain Hanschmidt.
- Ain Hanschmidt konverentsil Äriplaan 2021. Foto: Raul Mee
Ravimifirmad teatavad järjest tõhusamatest vaktsiinidest, riigid uutest tugipakettidest ettevõtetele ja sektoritele. Kõik on täna seotud ja tegevuses, sedavõrd ärkvel ja nii palju tööd pole me juba aastaid teinud. Šokk ja sihita tegutsemise faas on möödas, alanud on kohanemine ja mõistuspärane tegevus. Uskusin suvel, et vaktsiin tuleb novembris ja olen nüüd üsna kindel, et kevadel paistab päike tänasest palju kõrgemal.
Kõige targemad meist hauvad praegu sõjaplaane. Kriis on ju sobiv aeg tegeleda asjadega, milleks igapäevase jooksmise kõrval tavaliselt mahti ei jää. Kuidas väljuda kriisist senisest tugevamana, saada konkurentsieelis? Kuidas päästa kõige enam pihta saanud turismi-, teenindus, toitlustus- ja meelelahustussektor ning kui kriis peaks edasi teistesse valdkondadesse liikuma, siis kes, kus ja millega majanduse taas käima tõmbab?
Kindlasti aitab meid see, kui riigid kuulavad ettevõtjaid, riigid ja keskpangad teevad koostööd ning lisaks majanduse esmaabile pannakse kokku kohanemispaketid. Toetavalt mõjub kaupade ja inimeste vaba liikumine, esialgu kas või regionaalselt, riikide mullide sees. Aga tarbijana täiendavalt ka kohaliku, eestimaise eelistamine. Oluline on sealjuures ka suurte infrastruktuuriettevõtete vastutustundlik tegutsemine.
Edukas Eesti
Edukas Eesti on Äripäeva, Eesti Gaasi, If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, US Real Estate´i ja Swedbanki arvamuslugude konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Konkursil saab osaleda kuni kahe võistlustööga, artikli maht on kuni 5000 tähemärki (koos tühikutega).
Kesksed hindamise kriteeriumid on ideede algupärasus, teostatavus ning särav esitus. Grand prix toob võitjale 10 000 eurot, teine koht 3000 ja kolmas 2000 eurot. Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus.
Võistlustööd ilmuvad
Äripäeva arvamusosas avatud alamrubriigis ja
Eduka Eesti Facebooki lehel. Tekste koos autori fotoga ootame aadressil
[email protected]. Lõpptähtaeg on 31. märts 2021, auhinnad anname üle aprillis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Miski ei ole 2020. aastal enam endine. Isegi Eduka Eesti konkursi eesmärgid mitte. Kui varem olid keskmes pika-perspektiivi-visioonid, siis nüüd tuleb võrdselt tähtsaks pidada ka lühikest perspektiivi, visiooni eluks ja äriks pärast pandeemiat. Otsigem tasakaalupunkte, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Ellex Raidla Advokaadibüroo vandeadvokaat Jüri Raidla.
2020. aasta on olnud kõike muud kui tavaline ja on toonud kaasa palju suuri muutusi. Ometi on suur osa inimesi ja ettevõtteid suutnud ka sellega kohaneda. On parim aeg tulla uute ideedega lagedale, kirjutab Eduka Eesti arvamuskonkursi toetaja, If Kindlustuse juhatuse liige Tiit Kolde.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.