Analüüs: hull toormekriis – rabatakse jääke, isegi kruvisid napib
Ehitusmaterjalide tootmise sektorit tervikuna iseloomustas selle aasta esimeses kvartalis müügimahtude püsimine mullusel tasemel, ent eri tootesegmentide lõikes on pilt erinev ning toormekriis pitsitab, kirjutab KPMG auditi juht Indrek Alliksaar Äripäeva Infopanga ehitusmaterjalide tootmise kvartaliraportile antud kommentaaris.
Puidutoodete müügimahud kasvasid eelmise aastaga võrreldes 18 protsenti. Ühest küljest on puidutootjate tulude kiire kasvu taga puiduhindade üldine kasv, kuid teisalt ka mahtude suurenemine. Kui võrrelda puidutootjate ja muude ehitusmaterjalide tootjate kasvutrende, siis võib endiselt täie kindlusega väita, et puidu populaarsus ehitusmaterjalina on kasvav.
Betoonisegu ja betoonelementide müügimaht näitab eelmise aastaga võrreldes kerget langustrendi. Kõikide valdkonna ettevõtete müügitulu langes 2021. aasta esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes kaks protsenti.
Betoontoodete müügi puhul võib kasvu puudumist selgitada koroonapandeemiast tingitud ebakindlus ja asjaolu, et suuremate ehitusprojektide käivitamisel ollakse varasemast ettevaatlikumad. Samuti on ajutiselt külmutatud suure ehitusprojekti taaskäivitamine oluliselt keerulisem, kui väikeste objektide ehitamise alustamine.
Tähelepanu hinnastamisel ja analüüsil
Kui aasta tagasi oli turul suur ebakindlus ehitustegevuse mahtude ja trendide osas, siis tänaseks on olukord muutunud ning ehitamine käib täie hooga. Varasem kartus, et turul puudub piisav nõudlus ehitumaterjalide järele, on asendunud paljude materjalide defitsiidiga.
Ootamatu nõudluse kasv ja globaalsed logistikaprobleemid on tekitanud olukorra, kus eduks ehitusmaterjalide tootmise vallas on vaja suurt paindlikkust ja kiiret turuolukorrale reageerimise võimet. Muuhulgas tähendab see seda, et tootjad vajavad kvaliteetset tööjõudu, kes on suuteline kiirelt turu muutuvatele vajadustele kohanduma.
Töötajad, kes said hästi hakkama olukorras, kus sai oma tööd teha aastaid midagi oluliselt muutmata, ei pruugi enam tänases kiirelt muutuvas keskkonnas hakkama saada. Igasugune tööjõu kvalifikatsiooni tõstmine tähendab aga automaatselt lisanduvaid palgakulusid ja laiema kulubaasi tõusu. See omakorda nõuab suuremat tähelepanu toodete hinnastamisel ja paremat analüüsi tagamaks ettevõtte tegevuse kasumlikkus.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et 2021. aasta esimene kvartal tõi materjalitootjatele palju võimalusi, kuid samas ka palju stressi. Senisest suuremate väljakutsetega seisavad silmitsi nii ostujuhid, tootmisjuhid, personalijuhid, kui ka tippjuhid. Nagu ikka, võidavad segastes oludes need, kes suudavad oma meeskonna kõige paremini koostööd tegema panna ja uue olukorraga kohaneda.
Hinnahüpped tekitavad hirmu
Kui vaadata alanud aastat, siis prognoosisime teise kvartali käivet ja teisi majandustulemusi üsna täpselt. Aga sellist toormekriisi ei osanud muidugi keegi ette näha. Eks märke oli juba enne, aga nii hoogsat hinnakasvu ja defitsiiti ei osanud ka meie prognoosida. Meie teise kvartali lepingud on täidetud, aga kui vaadata selle aasta kolmandat ja neljandat kvartalit, siis ei ole näha ühtegi märki, et hinnad hakkaksid langema.
Hinnatõus on olnud eri puuliikidel kõikuv, kuid kõik on kasvanud vähemalt 25 protsenti, mõned lausa 100 protsenti ja rohkemgi. Tavaline ehituspruss, OSB plaat ja vineer on väga keerulised kätte saada. Aga näiteks pole saada ka klaasi, uksehingesid ja lihtsaid kruvisid. Kuna kasutame neid materjale ka saunade ehitamisel, siis tunnetame seda teravalt omal nahal.
Nõudluse hullumeelsust näitab seegi, et paratamatult tekib puidutööstuses jääke, mis varem kippus seisma jääma. Hetkel rabatakse saeveskist igasugune materjal lausa käest ära. Näiteks eile müüsime saeveskist materjale kolm korda tavapärasest kõrgema hinnaga. Sellised olukorrad tekitavad hirmu ja teadmatust, et kuhu see välja jõuab ja mis kõik veel juhtuda võib.
Hetkel on ootamatu ka see, et maailmas müüakse puitu oksjonitel, mis ei ole olnud seni tavapärane käitumine. Aga kriis on õpetanud meid olema paindlik ja kui olukorraga kiiresti kaasa ei lähe, siis satud ise rataste vahele.
Kaupo Sisask: kui leiate materjali, ostke see kohe ära
Toormekriis on viimase paari kuuga läinud pigem keerulisemaks ja praegu tasub materjal turult kohe leides ära osta, ütleb Bestneti juhatuse esimees ja Alexela grupi metalliettevõtete juht Kaupo Sisask.
Energia tootmise terviklahendustest, mis aitavad ettevõtetel energiakulusid kokku hoida, räägitakse aina rohkem. Kui seni soetati päikesepaneelid, et energiat toota ja ülejääk võrku tagasi müüa, siis nüüd kasutatakse targaks elektri tootmiseks ja tarbimise juhtimiseks lisaks akupankasid.