Gert Jostov: miks kodus töötamine pole võimalik? Hübriidkontori ajastu paradoksid
Pool sajandit tagasi tähendas kujutlus ideaalkontorist valgekraedele sageli tseremoniaalset üksi olemist. Nüüd määravad kontori olemuse üha enam sotsiaalsed koostöövormid, kirjutab Technopolis Ülemiste juht Gert Jostov.
Technopolis Ülemiste juht Gert Jostov Foto: Andras Kralla
Iduettevõtluse tõusulaine tõi kaasa kontorite muutumise kodulaadsemaks. Koroonapuhang tegi paljudest kodudest kontorid. Nüüd peavad suurettevõtteid karmi debatti – kas inimesed suudavad kodus tõhusalt töötada või on selleks vaja kolleegide küünarnukitunnet ja isiklikku kohvikruusi kaasaegses büroomajas? Igal vastajal on oma nägemus.
Kuidas õnnestub üliõpilastel õpinguid tööga ühendada, mille järgi nad tööandja- ja karjäärivalikuid teevad ja mida peaksid tööandjad tegema, et noortele sobivat töökohta luua, uurisid "Soraineni sageduse" saates saatejuhid Mario Sõrm ja Kaupo Lepasepp juuratudengitelt Katariina Kuumalt ja Karl Joonas Kendlalt.
Koroona on suurendanud kaugtöö tähtsust ning mõisted „töökoht“, „ametialane hierarhia“ ja „tööaeg“ sisustatakse uuesti, kirjutab etnoloogiadoktor ja antropoloog Aimar Ventsel.
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.