Kui keegi ennustab, et nädala pärast tuleb suur torm, pole kohe mõtet purjeid rehvima tormata, kirjutab ETS Nordi juht Urmas Hiie vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- Urmas Hiie. Foto: Erakogu
Suurim väljakutse eurotsooni majandusele on praegu toimetulek inflatsiooniga ja intresside tõstmine nii, et suurema võlakoormusega riigid täiesti kokku ei kukuks. Samal ajal peame aitama iga võimalikul moel Ukrainal Vene agressoriga võidelda. See on meie ainuke julgeolekugarantii idanaabri vastu. Oleme ka oma ettevõttega mitmel korral Ukrainat rahaliselt toetanud ning teeme seda jõudumööda edasi.
Tegelikult teadsime potentsiaalset inflatsiooniprobleemi juba paar aastat tagasi, kuid Euroopa Keskpangal oli koroonakriisi ettekäändel lihtsam pea liiva alla pista ning odava rahatrükiga jätkata. Loodame, et USA Föderaalreservi eeskujul võtavad ka meie ühenduse rahanduspoliitikud julguse kokku ja asuvad kiiremas tempos intresse tõstma.
Eestis oleme praegu olukorras, kus ettevõtted, kes ei suuda tänavu 20 protsenti (inflatsiooni tempos) kasvada, teevad kahjuks taandarengut. Sama kehtib töötajate palkade kohta. Kõige suuremad kannatajad on need inimesed, kes on endale rasketeks aegadeks sääste kogunud.
Äripäeva arvamustoimetus küsis Eesti juhtidelt, ettevõtjatelt ja teistelt arvamusliidritelt: millised on stsenaariumid, milleks lähematel kuudel valmistuda tuleb? Kas olete iseendale ja oma organisatsioonile teinud ka plaani B ja C? Millised on teie jaoks need indikaatorid, mille järgi praegusel muutlikul ajal üldse otsustada saab?
Seotud lood
Eesti riik liigub hirmsa hooga täpselt sihitud toetustelt üleüldise rahakülvi – või vähemasti selle lubamise – poole. Praegusel üha keerulisemaks muutuval ajal riivab see eriti silma, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Nii kirjutab Powerhouse´i juht ja omanik, endine riigihalduse minister Janek Mäggi vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kinnisvaraarendajad ja -maaklerid peavad turul varasemast märksa terasemalt silma peal hoidma, kirjutab kinnisvarainvestor ja -analüütik Tõnu Toompark vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kui valitsusel oleks selged lahendused, siis saaks ka ettevõtjad teha oma plaane. Aga kui valitsus plaanib samamoodi jätkata, siis kaotab Eesti kõik oma senised konkurentsieelised, kirjutab ettevõtja Neinar Seli vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.