Tõnu Pekk: kas pensionifondile piisab ainult inflatsiooniga sammu pidamisest?
Peamine risk pensioni kogumisel ei ole see, et sinu valitud pensionifondi osaku hind kõigub. Peamine risk on hoopis see, kui madala tootluse tõttu koguneb pensioniks liiga vähe, kirjutab Tuleva juht ja kaasasutaja Tõnu Pekk.
"Mina ei tea, milline saab olema inflatsioon tulevikus ja kui suureks kujuneb aktsiaturgude tootlus. Küll aga tean ma seaduspärasusi, mis aitavad meil kõigil kindlusega tuleviku jaoks raha koguda," kirjutab Tuleva juhatuse liige Tõnu Pekk. Foto: Andras Kralla
Pankade müügimehed räägivad sellest, kuidas nende pensionifondide juhid sinu vara väärtust inflatsiooni vastu kaitsevad. Selleks tuuakse näiteid nii kulla- ja materjalitööstuse investeeringutest kui targast oskusest õigel ajal pidurit tõmmata või gaasi anda. Ometigi ei ole ükski aktiivselt juhitud pensionifond viimase 10 aasta jooksul oma kogujate raha suutnud vähemalt inflatsiooni tempos kasvatada. Eesti II samba pensionifondide tootlus tervikuna on jäänud inflatsioonile alla kogu II samba ajaloo vältel.
Valitsuse plaanitav tulumaksutõus tähendab, et pensionikoguja, kes soovib enne ettenähtud tähtaega kolmandast sambast lahkuda, peab leppima rahalise kaotusega.
Tuleva juht ja kaasasutaja Tõnu Pekk ütles, et suurte pensionifondide turunduskulude asemel tuleks tõenäoliselt lähiaastatel juhtumistasusid suurendada, mis aitaks jätkusuutmatuks muutunud ärimudeleid ümber pöörata.
Eelmisel aastal kerkisid pensionifondide juhtide tasud tugevalt, kuigi aasta tulemuste poolelt just ei hiilanud ning fondide maht vähenes. Ainsana kasvatas fondi mahtu Tuleva.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.