Kujutagem ette, et me kuulutaksime kogu Eesti suurimaks eksperimendiks: „Eesti – rahvusvaheline riskivaba katsepolügoon“. Las maailm investeerib siia oma hullumeelsed ideed, mida mujal ei julgeta proovida, kirjutab ettevõtja ja investor Raivo Hein vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
- “Kujutagem ette, et Eesti on see koht, kus Marsi koloonia simulaatorid püsti pannakse või kus saame esimesena proovida, kas inimesed saavad kuuvalguses fotosünteesida. Või siis – miks mitte – kuulutada Saaremaa maailma esimeseks iseharivate AI-de valduseks, kus robootika ja tehisintellekt kohtuvad suitsusaunade ja külmlainetega,” kirjutab Raivo Hein. Foto: Liis Treimann
Majanduslangusest välja saamiseks on meil tõesti vaja veidi rohkem kütet ahju panna ja hakata asju teisiti vaatama. Aga mis on siis see, mis Eesti majanduse uuesti käima tõmbaks? No vaatame kõigepealt, millised on meie tugevused, nõrkused, ohud ja võimalused.
Tugevused: Eesti väike ja paindlik majandus, mis suudab kiirelt kohaneda. Meie IT-sektor on tugev, start-up-kultuur on maailmakuulus ja meil on palju loovust. Need on eelised, mida peaksime rohkem ära kasutama, näiteks edendades tehnoloogiasektorit ja investeerides haridusse, mis toetab innovatsiooni.
Nõrkused: Meil on väike rahvaarv, mis tähendab, et tööjõupuudus on reaalne probleem. Samuti kipub meie bürokraatia vahel asju pidurdama, mis tõstab ettevõtluskulusid ja muudab meie ettevõtted vähem konkurentsivõimeliseks. Meie poliitikud on enam-vähem kõik populistid.
Ohud: Kui me jätkame nagu seni, siis võime leida end olukorras, kus meie tööjõud on ülekoormatud ja noored lahkuvad riigist. Samuti on rahvusvahelised majanduskriisid alati ohuks, eriti kui meie majandus on nii avatud ja sõltuv ekspordist.
Äripäev küsis arvamusliidritelt: mis tõmbaks majanduse lõpuks ometi uuesti käima?
Seotud lood
Kui kasvatada eksporti kaks korda, hoides impordi praegusel tasemel, siis lahenevad kõik Eesti suuremad probleemid, kirjutab ettevõtja Sander Gansen vastuses Äripäeva arvamusliidrite küsitlusele.
Kulutuste kasvu ei tohi vedada riigisektor
Restoranide Lee ja Lore Bistroo asutaja Kristjan Peäske pakub taasiseseisvuspäeva eelõhtul mõtiskluse, kuidas majandust uuesti käima tõmmata, et sõnapaar „Kallis Eesti“ oleks tõesti mõistetav vaid üheselt.
Ootamatult pikaks ja vinduvaks kujunenud majanduslangus on tekitanud valitsuses – aga ka ühiskonnas laiemalt – tardumuse, millest tuleb lahti saada. Toimetus ulatab selles valitsusele abikäe, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.