Valdo Kalm: Eesti vajab roheenergia sähvatust, muidu jääme maha
Läti, Leedu ja Soome investeerivad roheenergeetikasse aina rohkem, aga meie ei suuda ikka oma tegevusi kiirendada. Riigi ja ettevõtetena konkurentsis püsimiseks tuleb julgelt edasi liikuda, kirjutab Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.
“Taristu ja roheenergeetika on väga suur võimaldaja, toetamaks kohalikke ja potentsiaalseid välisinvestoreid, eriti eksporttööstureid. Praegused prognoosid 2035. ja 2040. aastaks on küll heaks esmaseks mõõdupuuks, kuid reaalsuses peaksime mõtlema suuremalt,” kirjutab Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm. Foto: Liis Treimann
On selge, et meie elektritarbimine suureneb lähikümnenditel märgatavalt. Praegused prognoosid tunduvad küll mahukad, kuid tegelikkuses vajavad meie transpordisektor ja tööstus arvatavasti kõvasti rohkem roheenergiat, kui esmapilgul tundub.
“Energeetikas levib müüt, et vana töötab jätkuvalt edasi ehk saame vana ja fossiilsetel kütustel põhineva mudeliga edasi minna. Kuna investeeringud energeetikasse on suured, siis aus oleks uutesse võimsustesse tehtavate investeeringute kõrvale tuua ka summad, mida on vaja vanade seadmete töökorras hoidmiseks,“ rõhutab saates Utilitase juht Priit Koit. „Sellisel juhul pole need vahed suured ja tuleb investeerida õigetesse asjadesse, sest investeerida tuleb niikuinii.“
Keegi põlevkivielektrijaamu üleöö kinni ei pane, ütles Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Kadri Simson. Kui valitsus on teinud strateegilise otsuse lõpetada põlevkivi kasutamine energeetikasektoris täielikult aastaks 2040, ju siis on seal taga korralikud uuringud, leiab Simson.
Haritava maa hinnakasv on ületanud pensionifondide tootlust pea kümnekordselt, selle tõus on ületanud ka Tallinna börsiindeksit. Järgnevas analüüsis näitame nii eluruumide, metsa, põllumaa, kulla, aktsiate kui ka pensionifondide hinnamuutusi viimastel aastakümnetel.