Tööturule tuleks tagasi aidata ja paremini rakendada võimalikult palju pensioniikka jõudnud inimesi – nemad on Eestis ja Euroopas tegijat otsiva töö olulisim sihtgrupp, paratamatu tulevik, selgitab Tallinna Majanduskooli õpilane Kalvar Saad arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud loos.
Maa elanike arv on juba ületanud 7 miljardi piiri ning demograafiliste muudatuste ning tehnoloogia arengu tõttu on elu planeedil muutumas äärmiselt etteaimamatuks. Infosüsteemide areng ning kapitali vaba rahvusvaheline liikumine võib kiirelt muuta miljonite inimeste sissetulekuid ning heaolu. Hiljutine finantskriis näitas taas, et kindlustunne, heaolu ning rahanduslik stabiilsus on muutuva, kohati isegi kaheldava väärtusega.
Kogu Euroopa Liidus on peamiseks tulevikuprobleemiks pöördumatu rahvastiku vananemine, inimesi sureb rohkem, kui juurde sünnib. Statistikaameti mudelite järgi peaks nii sünnid kui ka surmad Eestis jääma 2050. aastani praegustele tasemetele, mis tähendaks, et üle 65aastaste osakaal ühiskonnas ületaks ühe kolmandiku. Praegu on Eestis vanadus- ja töövõimetuspensionäre ligi 400.000. Muus Euroopas on rahvastik vananenud veelgi kiiremas tempos.
Lisaks majandusele toimuvad muudatused ka sotsiaalselt. Muutused garantiides, sotsiaalprogrammides ning tööhõives on otseses seoses riigieelarve laekumistega. Mida vähem maksumaksjaid ja maksulaekumisi, seda piiratum ja raskemini tasakaalus püsiv on riigieelarve.
Mida peaks Eesti traditsioonilise pensionisüsteemi kokku langedes edasi tegema, loe Äripäeva paberversioonist.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.