Tallinna transpordi tupikseis – haisvad autokaravanid tipptundidel, tallinlase igapäevane tervist kahjustav ja närvesööv eluviis põhimõttel “vett ei joo ja jala ei käi” nõuab muutmist, kirjutab pensionär Arno Pihlak.
On vaja suunata, veenda ja aidata looduseta kiratsev ja reostatud õhku hingav linnakodanik maale hajakülla omavalitsuse poolt riigi kaasabil ehitatud ökomajja või vähemalt tasuta ehituskrundile. Maja ümbruse saab kujundada selle elanike parima äranägemise järgi.
Parim paik sellisele loodussõbralikule elukeskkonnale on raudteejaama lähedus ja optimaalne koolibusside võrk. Võimalikud töökohad linnas, kus internetist ei piisa ja mis nõuavad sagedast kohalolekut, saab säilitada, kui kasutada ronge, linnaväliseid busse ja oma autot kuni linnapiirini, vastavate tasuta parkimisplatsideni. Sealt edasi kulgevad tingimata õhku säästev linnatransport ja uuendatud taksod.
Praegu võtab Viimsist oma autoga tööle kesklinna jõudmine aega vähemalt sama palju kui autoga või moodsa rongiga linnapiirile jõudmine ca 100 km kauguselt maalt. Linnaliiklus peaks olema ühistranspordi liikumise ajal eraautodest vaba ja kaupluste varustamine ning veoteenused toimugu hilisõhtul ja varahommikul.
Linn vabaneks ummikutest ja heitgaasidest. Senise autokasutaja tervisele tuleb täiendav füüsiline liikumine ainult kasuks. Ühinetakse kollegiaalsetesse bussikasutajate seltskondadesse, mis rikastab inimeste elu uute suhtlustasanditega.
Maal taastub inimese sinasõprus loodusega ning turvaline elukeskkond, kus puhata närve. Igas eas inimestel ja eriti lastel on võimalik oma kätega koduümbrust vormida ja saada oma peenralt vähemalt värske maitseroheline. Eestimaalasele saab jälle omaseks puhas õhk ja iga päev muutuv loodus, ta näeb jälle taevatähti ja oskab lapsi panna armastama oma kodu, mida ei asenda ükski korter.
See, kes on loonud oma kodu kõige sellega, mis sinna juurde kuulub, ei kipu välismaale. Võib-olla ahvatleb selline kodu mõnegi välismaile läinu koju tagasi. Külatingimused on soodne keskkond ühtekuuluvustunde tekkimiseks ja tihedamaks ühistegevuseks. Neis tingimustes kasvab lastesse oma loodustunnetus, oma kase, kivi, allika olemasolu. Kõik see aitab hoiduda linnapahedest. Tervis taastub ja liikumisvajadus kujuneb eluliseks. Eesti rikkus – neli aastaaega koos kohase riietusega – jõuab vahetult inimeseni.
Artikkel ilmub EMT, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki ja Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Uuel aastal jõustuv vilepuhuja kaitse seadus hakkab töötajaid, aktsionäre ja kliente ettevõtte väärkäitumisel kaitsma, kuid siiani valitseb segadus teavituste sisuga ning valesti teavitamisel võib rikkuda ärisaladust.