Kuuldes eri arvamusi palkade teemal tekib mõnikord tunne, justkui ei tahaks kellegi „karvane käsi“ lihtsalt kirjutada sellist palganumbrit, nagu vaja.
Sagedane on ettekujutus, et on olemas mingi „ettevõtluse“ või „ühistu “ raha, mida võib vastutustundetult kulutada. Kui ühistu või ettevõte maksab, siis on kõik korras, st keegi justkui ei maksa. Maksab kindlasti! Klient, sedakorda meie ise teisel pool kauba või teenuse letti, peame tasuma.
Kui läheb selgitamiseks, miks palgad on sellised, nagu nad on, ei tule põhjendustest puudu. Teema keerukus seisneb selles, et ühiskond areneb valdkonniti erineva kiirusega. Ei ole ju mõistlik päeva pealt ära kaotada kõiki neid tooteid ja teenuseid, kus tegijate palgatase jääb alla 1700 euro, ja oodata, kuni nõudlus sinnamaale küündima hakkab, et niisugust palka saab töötajatele „lõdvalt“ pakkuda.
Meenub telesaade, kus töötukassa esindaja selgitas põlise töötu kohta, et loomulikult on ta töötu, sest ta ei lähe põhimõtteliselt mingi „näruse“ 500eurose palga peale. Probleem peitub selles, et sellegi „sõbra“ 500 + maksud + elementaarsed töövahendid + töökorraldus peab looma sellise kauba või teenuse, et klient selle lõbusasti kinni maksab. Kui aga kauba hind ostma ei kutsu, osutub ettevõtmine jätkusuutmatuks.
Ettevõte, mis ei lõpeta jätkusuutmatu kauba või teenuse toimetamist, läheb pankrotti. Pank saab „probleemse“ kliendi, käendajad maksavad, mis nad suudavad, ja võlausaldajad kuulavad juttu, kuidas võlgnik võtab järgmises elus esimese asjana käsile vanade võlgade tasumise.
Eestis oleks juba ammugi palku tõstetud, kui see vähegi võimalik oleks. Palgatõusu peamiseks piduriks on Eestis suured tööjõukulud, teisisõnu palgamaksud. Meie majandusime võiks seisneda sellest, et riigi rahakotti täidetakse mõnel teisel viisil kui tööjõudu maksustades. Kui viimatine elektrihinna tõus vabastaks meid võrreldaval määral palgamaksudest, kasvaksid palgad nagu kevadine muru.
Seotud lood
Kui võtta eeskujuks Euroopa vanad riigid ning võrrelda parlamendiliikme palka teiste ametite omaga, peaks Eesti keskmine palk olema vähemalt 1700 eurot. “Inimväärse” elustandardi miinimumnõudeid arvestades ei tohiks Eestis aga alla 600eurost palka ollagi, kirjutab Äripäeva teabekirjastuse toimetaja Kaire Uusen.
KPMG uuringust „Majanduse Pulss 2013“ selgus, et Eesti ettevõtjad plaanivad tõsta nii palku kui töötajate arvu.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.