KPMG uuringust „Majanduse Pulss 2013“ selgus, et Eesti ettevõtjad plaanivad tõsta nii palku kui töötajate arvu.
Uuringu andmeil plaanib 79 protsenti uuringus osalenud Eesti ettevõtjatest töötajatel palku tõsta, märkimisväärset palkade vähendamist ei ole näha üheski kolmes riigis.
Ettevõtte töötajate palgakasvu mõjutab Eestis enam kvalifitseeritud tööjõu puudus tööturul, töötajate surve, ettevõtte paranenud majandustulemused ja töötajate tõusnud tootlikkus.
Töötajate tõusnud tootlikkusega seostab kõrgemaid palku Eestis vaid 17 protsenti ettevõtjatest. Leedu ja Läti ettevõtjatest seostavad kõrgemaid palku töötajate kasvanud tootlikkusega 30 protsenti Leedu ettevõtjatest ja 27 protsenti Läti ettevõtjatest.
Eestis paneb uuringu andmeil ettevõtjaid palku tõstma enim kvalifitseeritud personali puudus turul ja töötajate surve.
Lisaks palga suurendamisele plaanib 36 protsenti uuringus osalenud ettevõtjatest suurendada ka töötajaskonda, 10 protsenti ettevõtjatest plaanib aga töötajate arvu vähendada.
KPMG Baltics OÜ juhatuse liige Andris Jegers märkis, et Eestis toimus uuring juba neljandat korda ning tema kogemus näitab, et uuringu hinnangud on olnud vastavuses reaalsete tulemustega. „Seda tõenäosust suurendab fakt, et Eestis osalevad uuringus aktiivselt põhiotsustajad ehk omanikud ja tegevjuhid,“ ütles Jegers.
Seotud lood
Eelmisel neljapäeval kirjutas kaitseminister Urmas Reinsalu alla kaitseväelaste palgaastmestiku määrusele.
Kui võtta eeskujuks Euroopa vanad riigid ning võrrelda parlamendiliikme palka teiste ametite omaga, peaks Eesti keskmine palk olema vähemalt 1700 eurot. “Inimväärse” elustandardi miinimumnõudeid arvestades ei tohiks Eestis aga alla 600eurost palka ollagi, kirjutab Äripäeva teabekirjastuse toimetaja Kaire Uusen.
Energiasektori palgatõus on teiste sektoritega võrreldes olnud kõige hoogsam, möödunud aasta neljandas kvartalis tõusid palgad 11% ning viimase viie aasta jooksul koguni ligi 42%.
Kuuldes eri arvamusi palkade teemal tekib mõnikord tunne, justkui ei tahaks kellegi „karvane käsi“ lihtsalt kirjutada sellist palganumbrit, nagu vaja.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.