Apteekreil ja ravimifirmadel võivad Äripäeva hinnangul olla sidemed, milles apteegikülastaja ei pruugi midagi teada.
See on teooria. Praktika tõendab, et apteekreid ja ravimifirmasid võivad siduda sidemed, milles pahaaimamatu apteegikülastaja ei pruugi midagi teada. 22.04 Äripäev kirjutas apteekrite reisist Londonisse, mille eest tasus vähemalt osaliselt ravimifirma Vitabalans.
Tänaseks on ravimiamet selle juhtumi kohta uurimise algatanud, sest niisugused reisid on ravimiseadusega keelatud. Ravimiseaduse kohaselt on apteekritel keelatud vastu võtta 6,4 eurost kallimaid kingitusi. Toetusi tohib jagada vaid avalikustatud tingimustel näiteks arstiteaduslikel või farmaatsiaalastel üritustel osalemiseks, mis ei tohi aga hõlmata mõjutamist müüma või välja kirjutama kindlat ravimit.
Et see kõik on reisile läinud apteekritele tegelikult hästi teada, seda näitasid reaktsioonid Äripäeva ajakirjaniku küsimustele: põgenemine kaamera eest, oma nime ütlemisest keeldumine, seljakeeramine ja muud selged ebamugavustunde ilmingud.
Ravimifirma esindaja väide, et Vitabalansi tooteenamiku moodustavad toidulisandid ja mitte ravimid, siinkohal ei päde: ka apteegis toidulisandeid valides peab inimesele jääma kindlus, et talle antakse tema tervisest lähtuvat, mitte ravimifirma poolt kinnimakstud nõu. Viitamine toiduseadusele ei muuda kehtetuks ravimiseadusest tulenevaid kohustusi: ravimiseaduse mõistes on proviisorile või farmatseudile tehtud kingituse eesmärk alati tootja toote läbimüügi suurendamine.
Vitabalansiga reisile läinud apteekrid astusid vana reha peale ilmselt lootuses, et asi ei jõua avalikkuse ette. Kuna ajakirjanik tabas neid ootamatult, ei olnud ka ühtki valet ka varrukast võtta. Seevastu tänaseks ravimiametilt trahvi saanud Nycomed Sefa esitles 2011 sadadele proviisoritele korraldatud laevakruiisi Rootsi häbenematult koolitusena ning kahetses eetikareeglite rikkumist alles pärast ravimiameti taunivat otsust. Trahvi naistearstidele korraldatud meelelahutusürituse eest on saanud ka ravimifirma MSD.
Neist juhtumitest võiks iseenesest piisata, kuid nähtavasti kaalub reisiahvatlus ja suurenev läbimüük üles võimaliku hilisema avaliku häbi.
Apteekritel on erinevalt paljudest teistest elualadest eetikakoodeks olemas ja see sätestab selgelt, et farmatseudi professionaalne nõuanne on erapooletu. Apteekril pole õigust ühe firma toodangut esile tõsta ega näidata teise toodetut halvas valguses. Koodeksis seisab ka, et apteeker väldib mis tahes tegevust või tegevusetust, mis võiks kahjustada kutseala au, väärikust ja usaldusväärsust.
Isegi juhul, kui ravimiamet peaks kõnealuse reisi puhul leidma asjaolusid, mis võimaldavad selle korraldanud ravimifirma trahvimata jätta, on apteekrid ise sellele reisile minnes oma elukutset järjekordselt häbenemisväärses valguses näidanud. Nad pole kahju teinud mitte ainult endale, vaid ka kõigile oma kolleegidele teistes apteekides, kes eeldatavasti oma tööd ausalt teevad ja sobimatuid hüvesid vastu ei võta.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
Ravimiamet algatas apteekrid aprillis Londoni-reisile viinud ravimifirma Vitabalans Pharma suhtes väärteomenetluse ja on teinud ka esimesed menetlustoimingud.