Haridusministeeriumi „avastus“, et Eestis tegutseb diplomeid müüv kõrgkool, mõjub kummaliselt. Ükski kõrgkool ei saa ju tegevust alustadagi ilma haridus- ja teadusministeeriumi loata. Ecomen on ministeeriumilt endalt järelikult selle loa saanud, st läbinud ka kooli nõuetele vastavuse kontrolli.
Ja nüüd ütleb haridusminister Jaak Aaviksoo, et kõrgkool on petnud riiki ning noori, kes heas usus sinna õppima asusid. Aaviksoo avalduse järgi on süüdlane Ecomen, kes on Eesti kõrghariduse mainet kahjustanud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. See on küll tõsi, aga see on vaid asja üks pool. Kui Eesti riigis saab tegutseda kõrgkool, mis müüb diplomeid ning kus kaitstakse diplomitöid teemadel, millel pole õppekavaga mingit seost, siis on juhtumi teine osapool selgelt ministeerium, mille ülesanne on teostada riiklikku järelevalvet haridusasutuste õppetegevuse üle. Kui see järelevalve oleks olnud pidev ja professionaalne, siis oleksid säärased „avastused“ ju välistatud.
30. aprillil toimus Ecomenis Bureau Veritase järjekordne audit, mis kontrollis õppeasutuse õppesüsteemide vastavust nõutavatele standarditele. Audit ütles, et õppejõud on kompetentsed ja pikaajalise kogemusega, teadlikud oma tööülesannetest ja juhtimissüsteemi nõuetest. Auditikohaselt on õppetöö korraldamine kõrgel tasemel ja programmid vastavad nõuetele. Bureau Veritase klientideks on 600 organisatsiooni eri valdkondadest. Vari ei lange nüüd mitte ainult Bureau Veritasele endale, vaid ka kõigile nende klientidele.
Haridusministeeriumi teade mõjub skandaali ennetamisena: parem räägime esimesena, sest välja tuleb asi niikuinii, ja esitame ainsa süüdlasena kooli, kes on ilma vastava loata pakkunud ka magistriõpet, võltsinud allkirju ning esitanud valeandmeid. Ecomeni tegevusel pole õigustust, ent põhjust peeglisse vaadata on ka haridusministeeriumil.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
Seotud lood

Haara sooduskood ja avalda tööpakkumine Eesti külastatuimas tööportaalis