Riigikogu erinevate erakondade esindajad ei tunnista küll avalikult, et on Eesti kahe suure ravimimüüja Magnumi ja Tamro lõa otsas, kuid nende tegevusetus viitab sellele, kirjutab Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi.
Kõik viimastel aastatel ravimiturul konkurentsi soodustamiseks tehtud ettepanekud on sumbunud Toompea erinevatesse kabinettidesse. Nende pareerimiseks on poliitikud valmis moodustama komisjone ehk lükkama otsustamist kaugesse tulevikku, kuni teema kaob jälle mõneks ajaks päevakorralt.
Konkurentsi takistamine ravimite jae- ja hulgimüügiturul on üks väheseid majandusteemasid, milles riigikogu opositsioon ja koalitsioon on üksmeelel. See on ka põhjus, miks apteekide asutamispiirangute üle peetud vaidlus on jõudnud otsaga riigikohtusse. Asutamispiirangud pole aga ainus Eesti ravimituru valitsejaid kaitsev kilp seadustes.
Apteekrid väidavad, et apteekide asutamispiiranguid on vaja, sest vastasel korral kaoksid maapiirkondadest proviisoritele endile kuuluvad (sõltumatud) apteegid ning jaeketid saaksid veelgi suurema võimu. Tegelikult kontrollivad aga Magnum ja Tamro juba praegu ka kettidesse mittekuuluvaid apteeke – oma hulgimüügikanalite kaudu seatavate tingimuste abil. Riigikontrolli ja konkurentsiameti hinnangul on nende kahe osa hulgimüügiturul üle 80%. Seega kaitsevad piirangud eeskätt Magnumit ja Tamrot konkurentide laienemise ja lisandumise eest piirkondades, kus on tarbijaid rohkem.
Apteekide asutamispiirangute kaotamine oleks küll hea, kuid siiski ebapiisav samm, et ravimimüügi turg konkurentsile paremini avada, sest see ei vähendaks Magnumi ja Tamro domineerimist. Seetõttu tuleks lisaks asutamispiirangute kaotamisele hakata lammutama suurte ravimüüjate loodud impeeriumit ehk teha veel kaks muudatust.
Milles need muudatused täpsemalt seisnevad, sellest kirjutab Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi tänase Äripäeva paberlehes.
Seotud lood
Apteegituru avamiseks mõeldud seaduseelnõu ümber toimuv on musternäidiseks huvigruppide jõulisest lobist otsustajate poliitilistes ajudes. Juba riburida pidi järgnevad nüansimuudatused sunnivad kaevikust välja hüppama ja võitlusesse tormama küll ühte, küll teist või kolmandat osapoolt. Mis siis rääkida veel kohati suisa 180-kraadistest pööretest eelnõus.
Riigikohtu üldkogu otsustab 9. detsembril, kas apteekide asutamispiirangud on põhiseadusega vastuolus.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.