President Toomas Hendrik Ilvese otsust jätta välja kuulutamata käibemaksuseaduse ja raamatupidamise seaduse muutmise seadus võib käsitleda ninanipsuna rahandusminister Jürgen Ligile ja laiemalt Reformierakonna ülbitsemisele.
Ligi valis kaotajana muidugi vale retoorika, nagu karta oligi: vana koer ei õpi uusi trikke. Kõnealuses kontekstis ei õnnestu Ilvest kuidagi grupihuvide kaitsjana näidata, see lihtsalt ei veena. Avaliku huvi kaitsjana esinemiseks oleks Ligi ammugi pidanud retoorikat vahetama. Ilves seevastu saab praegu üsna mugavalt liuelda, tal pole praegu seadusemuudatuste tagasilükkamiseks mingeid erilisi sisulisi argumente üldse vajagi, sest avaliku arvamuse foon töötab niigi Ligi kahjuks – ja juba üksnes sellega Ilvese kasuks.
Kui Reformierakond peaks kolmandat korda pärast Michalit ja Langi mõne ministri pea maineparanduse altarile tooma, siis on see ilmselt Ligi oma. Ja sellest oleks kahju. Sest kui Michalile ja Langile sai saatuslikuks vassimine ja valetamine, siis seda Reformierakonna suurimat pattu ei tea avalikkus Ligi hingel küll olevat.
Ent poliitikat kõrvale jättes on väga hea, et Ilves seadusemuudatusi välja ei kuulutanud. Häbiasi on üldse, et riigikogu käitus pelgalt kosmeetiliste täpsustustega ilustatud muudatusi menetledes kummitemplina ja väljastas ehedat praaki, mida rahanduskomisjoni esimees Sven Sester ju ka ise tunnistas, küll mahedamate väljendustega. Häbiasi on ka see, et valitsus riigikokku praaki saadab. Praaki praagiks kuulutades seisis Ilves oma ülesannete kõrgusel.
Lõppev aasta läheb ajalukku kunagi ettevõtjate huve kaitsvaks parteiks peetud Reformierakonna ja ettevõtjate terava vastuseisu aastana, mille sarnast lähiajalugu ei mäleta. Teravaks ja mõlemalt pooleks kohati ka väga emotsionaalseks kujunenud konflikt leidis ühiskonnas laia vastukaja isegi nendes ühiskonnakihtides, mida muudatused otseselt ei puudutanuks. Väikese ebaõigluse ravimine suurega ning „Kõik ettevõtjad on kaabakad“-suhtumine asetub sujuvalt ühte ritta partokraatliku katsega võtta üle maksumaksja rahaga tehtavat ajalehte, seemnete söömise ja fooliummütsikestega, ämma kapiga – ehk siis kõige sellega, millega lihtsalt enam ei lepita, olgu meil asjad Ansipi lemmiku Eurostati andmetel muu Euroopaga võrreldes kui hästi tahes.
Autor: Vilja Kiisler, Vilja Kiisler
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Loodan, et valitsus ei võta nn 1000euroste arvete seaduse tagasilükkamist kui kaotust, vaid kui kasulikku suunist, ütles Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.
Kaubandus-tööstuskoda tunnustab president Toomas Hendrik Ilvest otsuse eest jätta nn 1000 euroste arvete seadus välja kuulutamata.
Justiitsminister Hanno Pevkur ei võtaks etteheitva või kurjana president Toomas Hendrik Ilvese otsust jätta nn 1000euroste arvete seadus välja kuulutamata.
Kaupmeeste liit tunnustab presidenti, kes jättis välja kuulutamata ettevõtlusvabadust piirava nn 1000euroste arvete seaduse.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.