Apple ei taha mitte kõrvaklappe müüa, vaid maandab tulevikuriske, kommenteerib ajakirjanik Fredy-Edwin Esse Beats Electronicsi ostu.
Apple on alati olnud ihne firma, kui asi on puudutanud ülevõtmisi. Seda enam imestas tehnikaringkondi uudis, et "õunafirma" käib välja 3,2 miljardit dollarit räppar Dr. Dre asutatud Beats Electronicsi eest. Tegu ei ole mitte paarisaja tuhande kliendi üleostmisega või kõrvaklappide ärisse sukeldumisega. Apple päästab sellega oma tulevikku muusikatööstuses.
Esmapilgul tundub tehing tõesti imelik: 3,2 miljardit dollarit kuus aastat vana firma eest, millel on alla paarisaja tuhande muusika voogedastuse kliendi ja mis toodab kallima otsa kõrvaklappe.
Firma käive oli mullu hinnanguliselt miljard dollarit. Tim Cook ütles tänavu aktsionäride koosolekul aastas miljard dollarit sisse toova Apple TV kohta, et see on nende jaoks hobiprojekt. Ja kui vaadata, et Apple peaks sel aastal teenima umbes 200 miljardit dollarit käivet, siis see kõrvaklappide müügist tulev miljard ees või taga ei muuda mitte midagi.
Viimaste uudiste kohaselt on alles jaanuaris muusika voogedastamise teenusega alustanud Beatsil vähem kui 200 000 maksvat klienti. iTunesile kuulub USA muusika voogedastuse turust 8%, ta on kolmandal kohal. Ka sel rindel ei võida Apple Beatsi ostmisega midagi märkimisväärset.
Mis siis üle jääb? Pole suur üllatus, et firmas on kaks väga andekat muusikaprodutsenti - Beats Electronicsi asutanud Dr. Dre ja Jimmy Iovine. Samal ajal on Apple hädas enda iTunesi ärimudeliga. Kui 11 aastat tagasi iTunes Store alustas, oli see revolutsioon, kuid nüüdseks on 2010. aastal maailma suurimaks muusika müüjaks tõusnud iTunes Store hädas. Inimesed enam ei taha osta ja omada muusikat, mis on mitmes aspektis kallim ja ebamugavam. Ja ega tegelikult polegi iTunesist ostetud muusika niikuinii inimese enda oma, nagu selgus Bruce Willise kohtukaasusest.
Dr. Dre, ja eriti Iovine, on muusikatööstuses väga kõvad nimed, keda muusikaproduktsiooni firmad tunnevad. Kindlasti on tegu heade visionääridega, sest kuue aastaga 3,2 miljardi dollarilist ettevõtet on raske ehitada ning kõigi märkide kohaselt saavad mõlemad Apple'i juhtkonda. Seejuures võib kogu iTunesi juhtimise enda peale saada just Iovine, kelle ülesandeks saab langeva müügi ja vananeva imagoga iTunes jätkusuutlikuks muuta.
Apple kardab kahtlemata, et iTunesi marginaliseerumisega jääb inimestel alles vähem põhjusi osta iPhone, iPad või iPod, ja see on juba tõsine mure. Nad vajavad just neid kahte meest oma brändi ja imidži uuendamiseks. Niisiis on tegu sammuga tuleviku riskide maandamiseks, mitte sooviga hakata müüma kõrvaklappe.
Võib-olla oleks paslik veel meelde tuletada, et Apple'i varasem kõige suurem ülevõtmine pärines aastast 1996, kui 404 miljoni dollariga osteti arvutitarkvara tootev NeXT. NeXTi asutaja oli muuseas keegi Steve Jobs, kes määrati toona uueks tegevjuhiks.
Seotud lood
Peale Apple pettumust valmistanud kasumiaruande avalikustamist, on tõstatunud debatt selle üle, kuhu elektroonikahiiu aktisahinnad suunduvad. Üks analüütik ennustab Apple aktsiale lausa 40% langust.
Kolmapäeval majandustulemustega välja tulnud Apple teatas, et plaanib järgneva kahe aasta jooksul kolmekordistada enda jaemüügipoodide numbri.
Apple võib oma nutikella iWatchi turule tuua juba sellel aastal, selgub hiljutisest raportist. Sellega tehtaks ühtlasi lõpp kahtlustele, mille kohaselt ettevõte ei pruugi enam olla kantavate seadmete turuliider.
Raha ülevõtmistehinguteks kasinalt välja käiv Apple olevat valmis maksma rekordilised 3,2 miljardit dollarit Beats Electronicsi eest, rääksid Reutersile 2 asjaga kursis olevat allikat.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.