Reaktsioonina keskpanga ootamatule baasintressimäära tõstmisele võttis rubla dollari vastu alguses tagasi 8% ja kauples viivuks juba dollari vastu 58,4 rublal. Õnn jäi aga üürikeseks ja juba põrutab idanaabri valuuta eile püütud põhja suunas.
- Rubla kukkumist ei ole aidanud piirata ka keskpanga meeleheitlikud ponnistused. Foto: EPA
Kui eile odavnes rubla dollari vastu üle 10% ja halvimal hetkel tuli ühe dollari eest välja käia üle 64,2 rubla, siis praegu tuleb ühe dollari eest maksta 63,54 rubla. Ühe euro eest tuleb praeguse kursi järgi maksta 79,13 rubla.
Pilt pole kuigi roosiline ka Moskva börsil – rublapõhine Micex indeks on täna kukkunud 3,08% ja eilegi kõvasti kukkunud USA dollaripõhine RTS indeks on suundunud 4,64% miinusesse.
Samal ajal on kaupleb esmakordselt 2009. aasta juulist Brenti toornafta alla 60 dollari barrelist, kaubeldes 59,63 dollaril barreli kohta.
Seotud lood
Venemaa keskpangale oli tänaöine baasintressimäära järsu tõusu otsus juba kuues kord tänavu rubla kaitseks intressimäärasid tõsta, kuid analüütikute hinnangul ei pruugi see rubla langust pidama saada.
Venemaa keskpanga juht Elvira Nabiullina kutsus venemaalasi üles õppima elama uues reaalsuses, kus rubla on nõrgenenud.
Ka 1998. aastal oli nafta hind languses ja arenevate turgude valuutad vabalanguses, Venezuela oli finantskriisis ning Venemaa devalveeris rubla ja tunnistas end maksejõuetuks. Agentuur Bloomberg on võrrelnud tänast hetke toonasega - mis on sarnane, mis muutunud.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.