Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kahtlane juubel investeerimismaastikul
Eelmisel aastal täitus 100 aastat sündmusest, mille tulemusena ilmus rahandussõnavarasse paljudele lugejatele tuttav negatiivse tähendusega sõnaühend – Ponzi skeem.
Enne petuskeemi väljatöötamist jõudis 1903. aastal USAsse saabunud ja hiljem Kanadasse kolinud itaallane Charles Ponzi (sünninimega Carlo Pietro Giovanni Guglielmo Tebaldo Ponzi) tegutseda mitmel rindel, muu hulgas töötada ka pangajuhina Montrealis ning kanda karistust Kanada vanglas võltsimise eest.
Foto: NYT / Scanpix
Selle terminiga tähistatakse investeerimisalaseid ja muid finantspetuskeeme, kuid paljudel juhtudel kasutatakse seda omamoodi sõimusõnana, viidates mingi investeeringu läbipaistmatusele ja kahtlasele sisule.
Paari aasta eest Tallinna börsilt korvi saanud, praeguseks enam kui saja investoriga kahjumis ägav toidulisandite tootja Medical Pharmacy Group (Meravita) sarnaneb püramiidskeemiga, kus seni on suurim võitja firma suuromanik ja Investoriteliidu asutaja Swen Uusjärv.
USA suurim investeerimispank Goldman Sachs ning Šveitsi suurim pank UBS tõstsid järjekordselt kulla hinna prognoose, sest keskpankade nõudlus saab olema oodatust veelgi suurem ning aina rohkem investoreid otsib kaitset majanduslanguse ja geopoliitiliste riskide eest.