Keskpangad lubavad majandusele külma dušši. Mida see meile tähendab?
Viimastel kuudel on inflatsioon meeletu kiirusega tõusnud ja inimeste raha väärtust kahandanud. Keskpangad annavad märku, et aeg on rahakraanid kinni keerata ja intressimäärasid tõsta – aga see tähendab kallemaid laene.
Euroopa Keskpank on vihjanud, et intressimäära asutakse tõstma juba aasta lõpus ning varaostuprogramm tõmmatakse koomale juba järgmistel kuudel. Foto: AFP/Scanpix
Pealtnäha vähendab keskpanga selline tegevus inimeste ostujõudu, kuid ekspertide selgituste järgi ei tohiks keegi suurt mõju omal nahal tunda. Kuumav majandus aga saab sellegipoolest jahutava duši osaliseks.
Laias laastus pole Eesti majandusel häda midagi: baromeetrid on kõrged, inflatsiooni katab kas palgatõus või lõpptoodangu hinna tõstmine ja investeerimissund on suurem kui varem. Esimese märgina kriisist väljumise kohta näevad suuremate pankade analüütikud, et kõigi kodulaene mõjutav euribor on aasta lõpuks plussis.
Eesti Panga president ja Euroopa Keskpanga nõukogu liige Madis Müller ütleb, et praegu toimuva sõja tingimustes püsib euroala hinnatõus aasta keskmisena tõenäoliselt 5 protsendist kõrgemal ja nii võivad ka intressiotsused oodatust varem tulla.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”