Kõrgel püsivad kinnisvarahinnad jätavad kodulaenu võtnutele lisavõimaluse pankade haarde vähendamiseks: nn nullsissemakseks antud lisatagatist saab praegustes oludes vabastada loodetust kiiremini.

- Kõrge turuhind muudab lisatagatise vabastamise hüpoteegi alt lihtsamaks. Foto: Andras Kralla
Kinnisvaraäris kehtib reegel: mida suurem võimendus ehk väiksem sissemakstud omaosalus, seda kõrgem tootlus hinnatõusult. Näiteks 100 000eurose objekti soetamisel 15protsendilise sissemaksega võib teenida 10 000 eurot, kui hind kerkib kümnendiku võrra. See teeb sisse pandud 15 000 eurost genereeritud tootluseks 66%. Kui aga sissemaks puudub, on 10 000 eurot justkui maast leitud. Siiski tuleb sissemakseta võimendusskeemi puhul arvestada, et riski alla satub lisaks ostetud kinnisvarale veel ka lisatagatis.
Tänu viimaste aastate kinnisvara hindade hüppelisele kasvule on tekkinud vähetuntud täiendav võimalus riski maandamiseks ehk maksimaalse võimenduse kasutamiseks pangale antud lisatagatiste vabastamiseks.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti pangad jätavad kodulaenulepingutes endale õiguse lisatagatiste nõudmiseks ja nende mittesaamisel laenulepingu ülesütlemiseks juhul, kui olemasoleva tagatisvara turuväärtus väheneb. Eksperdi hinnangul on see ebaseaduslik, kui turuväärtus langeb majanduslanguse tõttu.
Jaanuarikuisel investeerimisklubi üritusel andis kinnisvaraturust põhjaliku ülevaate valdkonna ekspert Tõnu Toompark, kes leidis, et aasta jooksul näeme hindade langust.
Suvehooaja lähenedes valmistuvad paljud Eesti ettevõtted suuremaks töökoormuseks. Rohkem kliente, rohkem tellimusi, rohkem liikumist. On täiesti loogiline, et sellega koos kasvab ka vajadus lisatööjõu järele – olgu selleks abikäed köögis, leti taga, ladudes või suurüritustel. CVKeskus.ee tööportaal aitab igal aastal sadadel tööandjatel hooajaks sobivaid inimesi leida. Aga tõeliselt edukad on need, kes ei otsi lihtsalt käsi appi, vaid näevad hooajatöös pikemat mängu.