Lõppenud aasta maailma börside edetabeli tipus troonivad Euroopa tegijad, kellele pidid alla vanduma nii Aafrika kui Aasia börsid. Uut hingamist prognoositakse investoritele eeskätt Põhjamaade ja Hiina turgudel.
- Mullu enim kasvanud turud Küpros, Ungari ja Poola on nii koguväärtuselt kui noteeritud aktsiate koguarvult üsna väikesed ja kontsentreeritud. Näiteks Budapesti börsi kogumahust moodustab tervelt 38% kohalik OTP Bank ning see aktsia kerkis ainuüksi aastaga 55%. Foto: Reuters/Scanpix
Maailma börside eelmise aasta käekäike võrreldes maandub kõrgeimale kohale investorite seas vähetuntud Küprose börs, mille indeks CYMAN kasvas aastaga 66%. Järgnesid Ungari ja Poola börsid, mis kasvasid vastavalt 44,5% ja 41%, neljandale kohale platseerus Kreeka börs, millel on ette näidata 39% kasvu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
“Aktsiatele jäi lõppev aasta Balti börsil üpris kesiseks, seevastu võlakirjadele oli aasta suurepärane,” võtab SEB privaatpanganduse strateeg Sander Danil kokku lõppeva aasta Balti börsidel.
Ajal, kui Euroopas toimuv sõda pigistab majandust, koroona pole veel oma viimast sõna öelnud ning inflatsioon sunnib keskpanku intressimäärade kallale, lõikavad aktsiaturgudel kasu tugevate toorainete ja energiasektori ettevõtetega riigid.
Kuigi veel augustis troonis 2021. aasta maailma börside edetabelit Tallinna börs, siis aasta lõpuks tegi üks Lähis-Ida börs kõigile teistele pika puuga ära.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.