Üüriturul on hetkel seis kinnisvarainvestori kahjuks, kuna valitseb ülepakkumine, laenuga ostetud kinnisvara eest tuleb endiselt maksta kõrget intressi, inflatsiooni tõttu raha väärtus langeb, ent kinnisvarahinnad seisavad paigal.
Kinnisvaraeksperdid (vasakult) Grete Kristel Pariis, Igor Habal, Aivar Roosik ja Ero Viik Foto: Jake Farra / Erik Riikoja / kollaaž Äripäev
Kõik tegurid on justkui investori vastu, ent siiski on selline olukord mööduv. Kinnisvara on läbi aegade üks kindlamaid investeeringuid ning ka kaitse inflatsiooni vastu. Uurime, mida peaks praeguses situatsioonis tegema investor, kes on rajanud oma strateegia Tallinnas korterite soetamisele ning väljaüürimisele? Võtame eelduseks, et tegu on pikaajalise investoriga. Millised võiksid olla praktilised soovitused lähiaastateks, et saada oma portfellist võimalikult suurt tootlust?
See, et paljudel brittidel, soomlastel või sakslastel on kinnisvara ka muudes riikides, ei üllata kedagi. Need rahvad pole pidanud Vene okupatsiooni all elama, vaid said rahus oma rikkust kasvatada. Nüüdseks on ka eestlased järele jõudnud ja kinnisvara omamine välismaal on üha rohkematele kaasmaalastele jõukohane.
Praegune karm majanduskeskkond on pannud oma kodu ihalejad küsimuse ette: kas kasulikum on kodu osta või üürida? Aegluubis allapoole liuglev euribor, elukalliduse tõus ja tige naaberriik on vaid mõned tegurid, mis seda otsust mõjutavad.
Tallinna südalinnas paarikümmet uusarenduse korterit omav kinnisvarainvestor Karolina Sikk on muljetavaldava portfelli üles ehitanud vaid kümne aastaga. Pikka teekonda nautiv investor on veendunud, et sellega saab hakkama igaüks, kel jagub pealehakkamist ja armastust kinnisvara vastu.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.